یکی از دوستان زنگ زد و در مورد یادداشت دیشب گله کرد که ” تو هم تمام مسائل را ول کردی و به همین چند روز تعطیلی بند کرده ای ، مشکل از بی برنامگی است نه تعطیلات زیاد” البته در مورد برنامه درست است واینکه در زمانیکه کار ها نیز آغاز می شود ، متاسفانه بیکاری مشهود است واین دقیقا بعلت بی برنامه بودن است. امیدوارم برداشت بدی از حرف های دیشب صورت نگیرد من مخالف تعطیلات نیستم بلکه آنرا برای تجدید قوا و روحیه بسیار ضروری می دانم ولی معتقدم ما کارهای ناتمام و انجام نشده بسیار زیادی داریم که باید با سرعت بیشتری کار کنیم تا بیش از این جا نمانیم….

در سال جدید امروز اولین روزی بود که در محل کار حاضر شدم . همانند سالهای قبل بازهم تنها عده کمی از همکاران حضور داشتند و خب برنامه هم همان دیدار های همیشگی . هرچند دیدار مجدد وتازه شدن آنها از جهات مختلفی پر معنا ست ، اما بارها به این موضوع فکر کرده ام که چگونه می توان بر غول تعطیلی واوقات ومنابع ارزشمندی که در این مواقع از دست می رود چیره شد.مشخص است که من هم همانند بسیاری نتوانسته ام راه حلی برای این معضل تاریخی بیابم.فکر می کنم هفته آینده هم که سایر همکاران بیایند باز هم همین وضع تا اواسط هفته ادامه یابد. خدا بخیر کند…..

از روز سه شنبه برای یک سفر چند روزه به تبریز رفتم. امروز عصر برگشتم . در این چند روز توانستم چند منطقه زیبا را در این استان ببینم.واقعا تاسف می خورم که نتوانسته ام به اینگونه نقاط بروم واقعا فرصت اندک و مشغله کاری در این سالها اجازه نداد که بتوانم به این محلها سری بزنم و با میراث ارزشمند تاریخی و ملی ، مذهبی ایران بیشتر آشنا بشم. البته در ماموریت هائی که رفته ام با توجه به وقت اندکی که داشته ام برخی محلها را دیده ام ولی آنقدر گنجینه ای قوی در کشور وجود دارد که مدتها باید گشت تا تازه کمی از آنرا ببینی. از جمله این نقاط که در این سفر موفق به دیدار آن شدم ” کلیسای سنت استپانوس” در شهر مرزی جلفا که بسیار دیدنی بود و ارزشمند. بنائی مربوط به بیش از هزار سال پیش در دل کوهها و در دامن رود ارس با حجره هائی برای آموزش روحانیون مسیحی، که برایم بسیار جالب بود. هرچند بنظر می رسد لزوم بازسازی و تسریع در مرمت آن ضروری باشد. آبشاری هم در آنسوی شهر جلفا قرار دارد بنام ” آسیاب خرابه ” که آنهم بسیار دیدنی و محلی مفرح است و زییا هرچند هنوز هوا سرد بود ودرختان به شکوفه ننشسته بودندولی دوستان می گفتند در ماه اردی بهشت و خرداد این منطقه خیلی زیبا می شود. امیدوارم همه بتوانند از این میراث و مناطق زیبا دیدن کنند….

تعدادی از عکس های مراسم دیشب و امروز را در اینجا می توانید ببینید . البته بخاطر کیفیت آنها عذر خواهی می کنم اولا اونها رو خودم گرفتم که عکاس نیستم و ادعائی هم ندارم و ثانیا با دوربین وب گرفتم که خب می دونید برای عکس در شب مناسب نیست.

به آخرین ساعات عاشورا نزدیک می شویم الان در خیابانها هنوز در برخی نقاط شام غریبان برپاست.تقارن عید امسال با ایام محرم موضوعی برای بحث های مختلفی شده بود و نگرانی های را برای بعضی افراد هم بوجود آورده بود که آیا مراسم سال جاری با همان ابهت سالهای قبل برگزار خواهد شد و آیا حرمت این ماه پاس داشته خواهد شد یا نه؟ حتی شنیدم در یکی از گروهای بحث Yahoo هم در این زمینه مباحث فراوانی جریان یافته بود. اما آنچه در این دو سه روز بخصوص دیشب و امروز در تهران رخ داد بسیار جالب توجه بود .آنچه من شاهد بودم برگزاری مراسمی در خور وبه جرات می توان بگویم با شکوه تر از سالهای قبل بود ، مردم براساس آموخته های خود و با آنچه دردل دارند که خود بیش از هر کسی بدان واقفند، به مساجد ، تکایا وخیابانها آمدند و عزاداری کردند. آنچه امروز رخ داد همانند سالهای قبل بود همه آمده بودند، کسی در خانه نمی ماند ، وقتی اقلیت های مذهبی هم در این روز به گرامی داشت آن برمی خیزند چرا کسانی نگران می شوند و بعضی حرفها می زنند که جبرانش به سختی امکان پذیر است . خداوند انشاالله به این مردم بزرگوار خیر بی اندازه عطا کند و در سایه تعلیمات پیامبر و ائمه وبویژه امام حسین (ع) هر روز بر توفیقاتشان بیافزاید….

اعظم الله اجورنا و اجورکم بمصابنا الحسین (ع) ،

السلام علی الحسین (ع) و علی علی ابن الحسین(ع) و علی اولاد الحسین(ع) و علی اصحاب الحسین (ع)

در این روزهای عزاداری سرورآزادگان جهان از خداوند متعال توفیق قبولی طاعات وعبادات همگی را خواستارم.