امروز به مناسبت ” میلاد حضرت فاطمه ( س) وروز زن ” نخستین جشن دختران در سالن مرکز آفرینشهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. البته این کار به همت ” فرهنگسرای دختران “ که آنهم امروز افتتاح رسمی شد و با همکاری چند جای دیگر به انجام رسید. کار خوبی بود و تصور می کنم بهتر است به صورت ماهانه ادامه یابد.به هر صورت فراهم کردن امکان تفریح و شادی با برنامه های مناسب درشرایط فعلی کاری است هم ساده و هم سخت . آنگونه که مسئول فرهنگسرا می گفت برنامه های متفاوتی را در نظر دارند که امید وارم بتوانند در این کار بسیار مهمی که آغاز کرده اند موفق باشند. اولین کار به مناسبت این جشن کتابی بود که منتشر کرده بودند و آن شامل تعدادی نامه است که برخی از نویسندگان ، شعرا و …به دختران خود نوشته اند. کار خوبی است منتها فکر می کنم اگر دایره افراد را کمی بازتر می گرفتند بهتر می شد…

خیلی وقت ها که برای دوستان معلول در انجمن ها و جوامع صحبت می کردم به نقش بسیار مهم و اساسی آنها برای توفیق در کسب حقوق مدنی سخن می گفتم. بواقع معتقدم اگر مسائل حقوق مدنی در جامعه ما برای مردم هنوز تفهیم نشده وبه همین ترتیب موضوع دموکراسی هم بخوبی اجرا نمی شود در همه زمینه ها بیشتر به خودمان مربوط است تا مسائل دیگر . تا خودمان به این مسئله تفکری عمیق نکنیم و در باور ها ونگرش هایمان آنرا درست نکنیم بجائی نخواهیم رسید. در مورد معلولان به نظرم کار بسیار سخت تر است و اینکه آنها به امید آدم های سالم بنشینند دردی دوا نخواهد شد. باید با تلاشی دو چندان موضوع حقوق مدنی خود را پیگیری نمایند و در این را ه بیشترین نقش را خودشان دارند.همین کار را معلولان هندی انجام داده اند مطلبی در این زمینه بخوانید….

” روزنامه ایران ” امروز داستانی دارد بنام ” نابینا “ اثر ” برتولت برشت ” که از نویسندگان نام آشنای جهان است. داستان مربوط به نابینا شدن یک انسان است بعد از سی سال . نحوه برخود خانواده و برادرانش و جامعه با او بخوبی تصویر شده است و برخورد نهائی برای بردن او به آسایشگاه و تصمیم هائی که او می گیرد و نهایتا” دل به دریا سپردن او… هرچند اکنون می توان گفت خیلی از برخورد های نامناسب با معلولین ازبین رفته است لیکن این گونه رفتار ها آنقدرزیاد هستند که هنوز هم آشکارا می توان در برخی جاها و حتی در خودمان آنها را سراغ بگیریم. اینطور احساس نمی کنید…

در ” وبلاگ یک زن ” تصویری از یک دونده معلول زن دیدم که بی مناسبت ندیدم آنرا در اینجا قرار دهم . هم روز زن است و هم او تجلی اراده و خواست انسانی ،که علیرغم معلولیت بسیار شدیدش اینگونه توانسته است خود را مطرح نماید.. اگر هم خواستید اطلاعات بیشتری در مورد او داشته باشید به اینجا سر بزنید….

به نظر می رسد روزنامه ایران قصد ندارد صفحات ویژه نامه خود از جمله ” ایران خانواده ” را در سایت خود قرار دهد. البته من از طریق ایمیل این مطلب را پرسیدم ولی پاسخی دریافت نکردم. امروز هم که قسمت جدیدی از مبحث ” کودک ناشنوا ” در ایران خانواده چاپ شده است متاسفانه به همین دلیل امکان برقرای لینک آنرا ندارم. امیدوارم در هفته آنی متن این قسمت وقسمت گذشته را در سایت قرار دهم….