درگذشت آقایان دکتر نوری و هاشم زهی نمایندگان محترم کمسیون بهداشت و درمان مجلس را تسلیت می گویم. در دورانی که در بهزیستی بودم چندین بار در جلسلات مختلف با آنان حضور داشتم و انصافا فقدان آنان را برای مجلس ضایعه ای بزرگ حس می کنم.خداوند انشالله رحمت کند و به باز ماندگان صبر عطا نماید….

این هفته از صفحه ” با معلولین ” روزنامه اطلاعات غفلت کردم البته بخاطر بازگشت از سفر و حجم مشغله ها بود . با عذر خواهی آنرا در اینجا ملاحظه کنید.

در خبر ها حتما” شنیدید که در مصوبه دیروز نمایندگان محترم مجلس ، آموزش پزشکی بار دیگر به وزارت بهداشت سپرده شد!!!!! هنوز دوماه از مصوبه قبلی نگذشته یا کمی بیشتر از آن گذشته – چه فرقی می کند – که این مصوبه جایگزین می شود. چه کسی می تواند باور کند که آن اولی بدنبال خود کار کارشناسی داشت و نیز همین باور در من وجود ندارد که بر این مصوبه اخیر کارشناسی صورت گرفته باشد. فرصت ها به سرعت از کف می روند و رفته اند و دوستان همچنان سرگرم تجربه و خطا … اگر امکان بررسی وجود داشت و محاسبه می شد که در همین مدت که موضوع انتزاع مطرح شد چه خسارت هائی – فقط بخاطر اوقات از دست رفته مدیران ، استادان وکارکنان وزارت بهداشت و دانشگاه ها که سرگرم مبارزه با انتزاع بودند – به کشور وارد شده است، با رقمی نجومی روبرو می شدیم . حالا مبارزه پایان یافته است و آموزش پزشکی بار دیگر به وزارت بهداشت آمده است!!! حالا می توان به سراغ تجربه و خطائی دیگر رفت….

هفته آینده ؛ اولین همایش مناسب سازی محیط شهری برای افراد معلول ؛ در تهران برگزار خواهدشد. این همایش را در آن زمان که در بهزیستی بودم به شهرداری و وزارت مسکن ( مرکز تحقیقات مسکن) پیشنهاد کردیم که الحمدلله روز ۱۲ ابان در فرهنگسرای خانواده برگزار خواهد شد. امروز جلسه کمیته علمی آن بود که جمع بندی نهائی هم بعمل آمد. وزیر مسکن ، شهردار تهران و معاون عمرانی وزارت کشور هم از سخنرانان هستند که امیدوارم این همایش تلنگری باشد برای آقایانی که شاید تاکنون درد نامناسب بودن معابر و ساختمانهای شهری را احتمالا فقط شنیده اند و علیرغم ماده ۱۹۳ قانون برنامه سوم و آئین نامه اجرائی آن هنوز اقدام موثری برای عمل بدان برداشته نشده است. من بازهم برسر همان حرف خود هستم که ؛ تا معلولیت با تو همراه نباشد از درک واقعی آنچه بر یک فرد دارای معلولیت می گذر عاجز هستی ؛ ….

از جمله ویژگی های کنفرانس فیزیوتراپی کویت حضور چهره های ارزشمند فیزیوتراپی دنیا بود. پروفسور MOOR رئیس کنفدراسیون فیزیوتراپی دنیا ، پروفسور ASTRAND از سوئد که شاید حدود چهل سال پیش اولین کتاب Exercise Physiology را نوشت و در زمینه تمرین درمانی جزء چند نفر اول دنیاست وپروفسور استاد برجسته و صاحبنظر الکتروتراپی و الکتروفیزیولوژی از امریکا و نیز پروفسور Khan نویسنده بهترین کتاب Clinical Sport Medicine از استرالیا و نیز پروفسور Dean از کانادا از جمله این شخصیت ها بودند. دو نکته کوتاه را امشب ذکر کنم. اول اینکه روز اول کنفرانس مصادف با روز تولد پروفسور ASTRAND ( البته ۸۰ سالگی ) بود و در همانشب ایشان را در مراسم اهدای هدایا با آوردن یک کیک و خواندن Happy Birthday….کلی کردند.نکته دوم هم Surprise شدن من بود در روز دوم کنفرانس آنهم بخاطر حرکت جالب پروفسور Nelson ، قضیه اینگونه بود که در روز اول خدمت ایشان رسیم و ضمن معرفی گپ کوتاهی داشتیم و گفتم که حدود ۲۲ سال پیش که دانشجوی فیزیوتراپی بودم کتاب شما را خوانده ام. برایشان جالب بود . روز دوم سمینار که با ایشان مواجه شدم به سمت من آمدند و کتاب را به من دادند و گفتند این همان کتاب است و لی چاپ سوم و جدید آن و به شما هدیه می دهم. خیلی برایم غیر منتظره بود وارزشمند و امیدوارم از حرکت ایشان درس های لازم را گرقته باشم….