چند روز دیگر ۱۲ آذر ماه است و روز جهانی معلولان. آنچه بیاد دارم اینکه ، در طول سالهای خدمت در حوزه توانبخشی تمام تلاش جمعی دوستان بر محور ارزش بخشیدن به فرد دارای معلولیت بوده است . در این مسیر گاهی هم بعلت پافشاری بر مواضع خود ، مورد کنایه و …برخی ناآگاهان هم بوده ایم. خداوند را هم شکر می کنم که تااندازه زیادی هم توانستیم نظر جامعه را نبست به افراد معلول تغییر داده و آگاهی افراد را دراین زمینه بالا ببریم. در روزهای پایانی هفته گذشته یک آگهی در روزنامه ها از سوی روابط عمومی سازمان بهزیستی توجهم را جلب کرد. چیزی درست بر خلاف آن مسیری که تاکنون می رفتیم. درخواست کمک برای تامین مسکن معلولین ونیازمندان همراه با عکس یکی از ورزشکاران توانمند و از افرادی که در سازمان مشغول فعالیت هستند!!! بسیار متعجب شدم ، این دیگر چیست ؟!!بارها در این مورد بحث کرده بودیم که موضوعات کاری در دو حوزه توانبخشی و حمایتی سازمان کاملا از نظر حنس متفاوت هستند و خوشبختانه با درک متقابلی که وجود داشت ، مشکلی هم پیش نیامد. از زمانی که دوستان جدید به سازمان آمدند و اظهار شد که استراتژی ما بازگرداندن سازمان به همان وضعیت سالهای آغازین تشکیل سازمان است ، می شد حدس زد که بزودی چنین کارهائی هم رخ خواهد داد. هرچند بحث مشکل مسکن ممکن است در هردو زمینه توانبخشی و اجتماعی مطرح باشد ولی نوع مسکن و وضعیت افراد دارای معلولیت با بخش اجتماعی کاملا متفاوت است. توصیه می کنم دوستان یکبار زحمت بکشند و دلایلی را که معلولین و حوزه توانبخشی برای جدا کردن بحث بیمه معلولین از کمیته امداد داشتند مرور کنند ، که خوشبختانه مجلس هم با درک صحیح از قصه به آن رای داد. در چند سال اخیر مذاکرات ما با سازمان مدیریت در مورد حل مسئله مسکن به توافقی انجام نشد هرچند هر دفعه به توافقات اولیه می رسیدیم ولی در نهایت بودجه ای اختصاص نیافت. در حال حاضر هم به نظر نمی رسد برنامه خاصی مطرح باشد و تصور می کنم این قصه هم به همان سرنوشت بودجه ۴ میلیارد تومانی دچار خواهد شد که امسال در سازمان از سهم حوزه توانبخشی کاستند و در بخش های دیگر هزینه کردند . اگر خیلی به فکر مسکن معلولان هستیم همین میزان اعتباری که امسال از بودحه توانبخشی کاستید به مسکن آنان اختصاص می دادید و اینگونه در آستانه روز جهانی معلولین که باید نمایشی از توانمندی های معلولان بر پا کرد، آنان را موجوداتی ضعیف و حقیر نشان نمی دادید. البته من مخالف جلب کمک های مردمی نبوده و نیستم ولی مطمئن هستم با حرکت اخیر و در آستانه چنین روزی ضربه روحی به معلولین توانمند کشور وارد شده است.

نکته ای که باعث شد تا این مطلب را بنویسم ، علاوه بر احساس شخصی که نسبت به این موضوع داشتم ،‌تلفنی بود که آن دوستی که از تصویرش در این آگهی ها استفاده شده است زدند ومی گفتند بدون اجازه او اقدام به این کار شده است و مشکلاتی در خانواده برایم بوجود آمده است. در حالی که ملاحظات اخلاقی در چنین مواردی ، حرف اول و آخر را می زند. خاطرم هست سال گذشته که قصد چاپ پوستری برای روزجهانی معلولین را داشتیم ، قرار شداز عکس جناب آقای میرزائی – قهرمان دو ومیدانی پارالمپیک سیدنی – استفاده کنیم . عکس را به همراه اجازه استفاده از کمیته ملی پارالمپیک دریافت کردیم ولی تا اجازه آن دوست – آقای میرزائی ـ را که در اهواز اقامت داشتند ، نگرفتند اجازه چاپ پوستر را ندادم. استفاده از عکس افراد بویژه معلولین دارای حساسیت های ویژه ای است که باید بدقت مورد عنایت قرارگیرد. امیدوارم این مشکل و نیز آن مسئله اول که ذکر کردم به طرز شایسته ای حل شود….

امروز بعد از ظهر فرصتی دست داد تا به دامنه های پوشیده از برف البرز در شمال تهران سری بزنیم. بواقع طبیعت زیبائی را در اختیار داریم که هم قدر نمی دانیم و هم به خوبی از آن استفاده نمی کنیم. با فاصله ای اندک از تهران می توانیم به طبیعتی زیبا دست پیدا کنیم. از جاده فشم به سمت زایگان رفتیم .برف بسیار خوبی باریده بود – حدود ۱۰تا ۱۵ سانی متر- و مناظر بدیعی بوجود آمده بود که از تماشای آن سیر نمی شدی . شخصا” به این منطقه خیلی علاقمندم . مسیر های خوبی هم برای کوهنوردی دارد که بسیار زیبا و جذاب هستند. انشاالله در اولین فرصت دوستان سری بزنند لذت ببرند….

شهادت امیر المومنین، اسوه تقوی و عدالت ، مرد شمشیر و قلم. مظلوم تاریخ را به همه مسلمانان و یویژه شیعان و هم میهنان عزیز تسلیت عرض می کنم. مجموعه ای از سخنان ارزشمند ایشان را در اینجا می توانید ببینید.

با توجه به مشکلی که در مورد تاریخ شمسی وجود داشت ، فعلا با برداشتن آن قسمت ها مجبور شدم برای اینکه دوستان بتوانند وبلاگ را مشاهده کننداز تاریخ های میلادی استفاده کنم. امیدوارم مشکل بزودی برطرف شود.

از امشب شب های ماه مبارک رمضان حال وهوای دیگری دارد. لیالی قدر به همراه مصیبتی که بر جامعه شیعیان با حادثه عظیم ضربت خوردن حضرت علی (ع) وارد می شود ، این شب ها را گونه ای دیگر رقم می زند . ِکی از سایت های اصلی در مورد امام علی (ع)، پایگاه امام علی (ع) است که توصیه می کنم بویژه در این روزها وشب های پر قدر استفاد نمائید . از همه دوستان التماس دعا دارم….