گزارش تجربیات

بیش از یکسال است که در خدمت همکاران سازمان آموزش و پروزش استثنایی بعنوان عضو هیات تحریریه مجله ” تعلیم وتربیت استثنایی ” هستم. مدتی قبل درخواستی شد که برای دوستان و معلمین عزیزی که مایل هستند مواردی از تجربیات خود را برای مجله ارسال کنند ، شیوه تنظیم مطالب را بیان کنیم تا همه از یک شیوه مناسب استفاده نمایند. این دلیلی شد برای نوشتن مقاله ای تحت عنوان ” گزارش تجربیات ” که در شماره ۲۸ , ۲۹ آن مجله بچاپ رسید. به نظرم آمد ممکن است مورد نظر برخی از دوستانی هم که به آن مجله دسترسی ندارند ممکن است باشد. بنابراین آنرا در اینجا هم قرار دادم که در صورت نیاز استفاده کنند..ضمنا متن PDF را هم می توانید دریافت کنید….(۸/۴/۸۳)

مراکز غیردولتی توانبخشی

دیشب در برنامه آنسوی خبرها به بررسی وضعیت مراکز غیردولتی توانبخشی و مشکلات ناشی از عدم افزایش یارانه آنها پرداخته شد. البته این امر بدنبال نشستی است که گویا دوستان در جمعه دو هفته پیش در تهران داشتند و شنبه هم بدنبال سخنانی که یکی از مسئولان جدید بهزیستی در جمع آنان گفته بودند که مسائل مربوط به سازمان مدیریت می شود ، شنیدم که تجمعی هم در مقابل سازمان مدیریت داشتند . آنگونه که پیداست در دوسال اخیر یارانه پرداختی به مراکز افزایشی نیافته است ، یکی از مدیران می گفت که برای سال جاری تنها یک درصدافزایش پیش بینی شده است که به یارانه ها افزوده شود. نگرانی که من همیشه از این موضوع داشتم و تاحدی که در توان خودم و مدیران حوزه بود با نظر مساعدی که در دفتر تامین اجتماعی سازمان مدیریت وجود داشت برای افزایش منطقی آن تلاش می کردیم. همانگونه که در مقاله ” تغییر تشکیلات ” هم گقتم به نظر من مدیریت سازمان اعتقادی به حضور عمیق بخش غیردولتی در فعالیت های سازمان ندارد و علیرغم طراحی انجام شده در سالهای قبل برای واگذاری امور به بخش غیردولتی تمرکزامور و مانع تراشی برای اینکار هم انجام گرفته است و این مشکلاتی که هم اکنون در بخش توانبخشی – غیردولتی – مشاهده می شود بزودی در سایر بخشها هم دیده خواهد شد و به نظرم حتی در مهدهای کودک. بهرشکل بررسی دیشب هم دردی را دوا نکرد چه هریک از دو طرف – سازمان مدیریت و بهزیستی – توپ را در زمین دیگری انداختند. آقای یارمند مدیر محترم دفتر تامین اجتماعی می فرمودند که باید سازمان در بودجه فعلی خود جابجایی صورت دهد و آقای دکتر مکارم هم امکان انجام چنین کاری را نفی می کردند.آقای صولت نماینده مدیران بخش غیردولتی هم که خب تنها ناله دوستان را منعکس می کرد که با این ترتیب امکان ادامه فعالیت نخواهد بود. در حال حاضر قریب به ۴۰۰۰۰ فرد دارای ناتوانی در اینگونه مراکز خدمت می گیرند در حالیکه در مراکز دولتی گویا همان ۱۲۰۰۰ هزار نفر هستند. البته میزان بودجه یا یارانه متعلقه به هریک هم قابل مقایسه نیست. بهر صورت ادامه روند فعلی را بسیار نگران کننده می بینم و امیدوارم که خداوند کمک کند تا آنگونه که شایسته است و کمترین آسیب به خانواده هاو معلولان عزیز برسد موضوع حل شود….

تغییر تشکیلات با کدام هدف…؟

اخیرا تشکیلات حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی دچار تغییرات اساسی شده است . نظراتی در این مورد داشتم که دوشنبه هفته گذشته در روزنامه اطلاعات صفحه ” با معلولین ” بچاپ رسیده است . متن مقاله را در این صفحه می توانید بخوانید.

مرکزمعلولین وحدت

فکر می کنم سال گذشته هم در همین ایام از این مرکز نوشتم. مرکز خیریه نگداری از معلولین ذهنی وحدت بواقع یکی از مراکز خوب است که به شکل هیات امنایی اداره می شود . امنایی از بین والدین بجه ها که باتمام وجود برای آنها زحمت می کشند تا بهترین خدمت را ارائه کنند. دیشب هم مثل سال قبل مراسمی برگزار کردندو من هم توفیق داشتم که شرکت کنم.یکی از کارهای خوب ایشان ساخت یک مرکز جدید است که در زمینی که روبروی مرکز قرار داشت در حال ساخت است. سال گذشته هیچ خبری از کار ساختمان نبود اماامسال وارد کوچه نزدیک مرکز که شدم بنای نیمه تمام مرکز را دیدم که حاکی از ارداه ای قوی برای تکمیل ساختمان جدیداست.یکی از دوستان خیر که اگر موافق بودند اسمشان را هم خواهم گفت تا اینجای کار را تقبل کرده اند. نزدیک به ۵۰۰۰ متر زیربنا خواهد بود که می توانید حدس بزنید چه اعتبار زیادی را می طلبد. البته در طراحی ونقشه هایی که تهیه شد نظراتی را همان موقع دادم تا از یک مرکز نگهداری صرف به یک مرکز جامع وبویژه داشتن بخش روزانه فعال تبدیل شود. با شناختی که ازاین دوستان خیر دارم مطمئن هستم به یاری خداوند و کمک همه دوستان عاشق سال آینده بهره برداری از مرکز دور از دسترس نخواهد بود…

فصلنامه پیام توانبخشی

به همت والای جناب آقای دکتر عبدالله موسوی استاد ارجمند دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، بالاخره بعد از مدتها اولین شماره فصلنامه پیآم توانبخشی منتشر شد. از نزدیک شاهد زحمات ایشان بوده ام و ناملایماتی که متحمل شدند. آرزو می کنم خداوند کمکشان کند تا شماره های بعدی را هم بتوانند به زیور طبع آراسته کنند. در فرصتی پیشنهادکردم که اگر مایل باشند متن مقالات را در سایت شخصی قرار دهم تا دوستان هم بتوانند استفاده کنند که پذیرفتند و اکنون می توانید مطالب نشریه را در این صفحه ببینید. امیدوارم اینکار بتواند کمکی برای گسترش فرهنگ کارهای الکترونیکی در این زمینه باشدو امکان دسترسی دوستان بیشتری را فراهم نماید….