سمینار رسانه و معلولیت …

امروز طبق قرار در ساعت ۹:۱۵ در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران سالن ابن خلدون حاضر بودم. گفته شده بود که اولین سخنرانم و آن هم ساعت ۹:۳۰… به نظر می رسد که اطلاع رسانی مناسبی صورت نگرفته بود که امید است کانون پژوهش های اجتماعی برای  برنامه های آینده تدابیر مناسب تری در نظر بگیرند. به هرحال با تغییرات و تاخیراتی نسبتا زیاد برنامه آغاز شد. ابتدا جلسه بحثی بود که جناب آقای مجیدی ، سرکار خانم پوران درخشنده و علی، بازیگر فیلم بچه های ابدی و جناب آقای دکتر منتظر قائم در آن شرکت داشتند و جناب آقای دکتر براتی هم مدیریت می کردند. بحث های مختلفی صورت گرفت که بدان ها نمی پردازم. قصدم از این سخن کوتاه  ذکر این نکته است که با توجه به اینکه در سالن امکان نمایش اسلاید مهیا نبود قرار شد اسلایدها را در سایت شخصی قرار بدهم که بتوانند دریافت کنند.دوستانی که مایل به دریافت و ملاحظه اسلایدها هستند به اینجا مراجعه کنند…

رسانه و معلولیت …

هفته آینده سخت گرفتار خواهم بود. صبح شنبه بنا به قولی که داده ام در سمیناری که در جنب جشنواره بهتر زیستن برگزار می شود پیرامون رسانه و معلولیت با تاکید روی فیلم ها سخن خواهم گفت. خبر آن را در اینجا می توانید مطالعه کنید. احتمالا به مناسبت روزجهانی معلولان در برنامه های رادیوئی و تلویزیونی باید شرکت کنم و برای سمینار مناسب سازی به قروه کردستان خواهم رفت و بعد هم به همین مناسبت به اراک برای صحبت در جمع همکاران سازمان آموزش وپرورش استثنایی استان مرکزی می روم. در چندین جلسه باید شرکت کنم و البته کلاس های درس را هم باید برگزار کنم. امیدورام که هفته آینده در صحن علنی مجلس، لایحه پیوستن به کنوانسیون جامع حقوق معلولان هم به تصویب برسد که هفته پرباری را طی کرده باشیم…مطلبی هم به همین منظور نوشته ام که انشاالله چاپ آن با این مصوبه همراه شود….

تمایز افراد دارای ناتوانی …

همیشه وقتی به تعریف توانبخشی می رسم بر این نکته تاکید می کنم که آنچه می گوئیم باید در مورد معلولان مورد توجه خاص قرار گیرد منظورمان این نیست که باید تمایزی قایل شد، بلکه منظور این است که آن امکانی را که برا ی افراد عادی در نظر گرفته اید به همان اندازه و به شکلی مناسب برای افراد داری ناتوانی هم فراهم کنید. برخی انتقاد می کنند که شما با این کار تمایز قایل میشوید که خب جای تعجب دارد اما بدانید که آن را بارها از زبان برخی افراد بخصو ص مسئولان مختلف شنیده ام. امروز به وبلاگی برخوردم که آقای محمدرضا اعلم می نویسند. دریکی از بحث هایشان به موضوع زندگی معلولان در امریکا پرداخته اند که جالب است. اما آنچه میخواهم نقل کنم جمله ای است که در آن می گویند. : ” در هر صورت اینجا تاکید همیشه بر اینه که برای فرد معلول هیچ تمایزی نباید قائل شد. شاید بد نباشه اون‌هایی که علاقه‌مند هستند نگاهی به قانون معلولین آمریکا که با هدف “منع صریح و جامع تبعیض به خاطر معلولیت” نوشته شده نگاهی بیندازند. ” و این درست عکس ذهنیتی است که اینجا داریم. همه فکر میکنیم اگر خدمتی برای معلولان انجام می شود تمایزی قایل شده ایم. اصلا به این نمی اندیشند که وقتی معلول به هیچ امکانی در جامعه دسترسی ندارد تمایز او با افرد عادی مشاهده نمی شود. اما اینکه مثلا از مناسب سازی می گوئیم تمایز ها به چشم می خورد. خیلی برایم نوشته ایشان جالب بود. ” برای فرد معلول هیچ تمایزی نباید قایل شد” . البته می دانید که منظور این است که همه چیز باید آنقدر استاندارد باشد ودر آن وضعیت فرد دارای ناتوانی در نظر گرفته شده باشد که کسی احساس تفاوت نکند ، هم فرد عادی و هم فرد دارای ناتوانی … وقتی پیاده رو پیوسته بود نیازی به مناسب سازی نخواهیم داشت. وقتی ورودی ها هم کف باشند یا سطح شیب دار مناسب و حاکثر با شیب ۷ درصد داشته باشند نیازی به مناسب سازی نخواهد بود و هزاران وقتی دیگر… امید که روزی را ببینیم که هیچ تمایزی برای فرد معلول قائل نشویم….

نتایج خوب المپیک ویژه ایران در بازی های خاورمیانه و شمال افریقا …

همانطور که قبلا نوشته بودم دوستان ورزشکار دارای ناتوانی ذهنی که در قالب تیم المپیک ویژه ایران به بازی های خاورمیانه و شمال افریقا در ابوظبی اعزام شده بودند نتایج خوبی کسب کرده اند. هر چند ما در المپیک ویژه تمایل زیادی به موضوع قهرمانی  نداریم و بیشتر به توسعه ورزش در بین دوستان می اندیشیم، اما به هر طریق باید در زمینه نتایج کسب شده اطلاع رسانی کرد و قدردان زحمات ورزشکاران، خانواده ها و نیز مربیان و سرپرستان و همراهان  تیم باشیم. گویا اخباری هم در خبرگزاری ایرنا انتشار یافته اما کامل نبوده است. آقای دکتر دادخواه نتایج کلی را به همراه چند عکس و یادداشت کوتاهی  برایم ارسال کردند که در اینجا قرار می دهم. امید که بتوانیم در این مسیر بیش از پیش در خدمت عزیزان و خانواده ها باشیم…
المپیک ویژه تجربه‌ای است سرشار از انرژی، سلامتی، مهارت آموزی، خوشایندی و شادمانی. امروزه، المپیک ویژه در حوزه افراد ذهنی با نیازهای ویژه در جایگاه یک پیشگام قرار دارد  و نه فقط به عنوان یک سازمان ورزشی برای افراد با ناتوانی‌های ذهنی، که در قالب یک کاتالیزور موثر در تغییرات اجتماعی، نگاهها را به خود جلب کرده است. خردسالان و بزرگسالان مبتلا به ناتوانی‌های ذهنی که در المپیک ویژه حضور می‌یابند، اشتیاق و رشادت بی‌حد و مرزی از خود به نمایش می‌گذارند، از پاداش های دوستی بهره‌مند می‌شوند و نهایتاً نه تنها استعدادها و توانایی‌هایی تازه که تصاویری تازه از خود کشف می‌کنند.

 

مقامها و تعداد مدال های بدست آمده کاروان اعزامی المپیک ویژه ایران به

ششمین دوره بازیهای المپیک ویژه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) ۲۰۰۸

 

رشته

مدال طلا

مدال نقره

مدال برنز

مقام چهارم

مقام پنجم

دوچرخه سواری

۲

۲

 

 

 

دو و میدانی

۱۰

۹

۱

۱

۳

شنا

۴

۲

۲

۱

 

وزنه برداری

۱۱

۷

۱

۱

 

بوچی  (بازی ویژه)

۲

۱

۱

۱

۱

بولینگ

۱

۳

۱

 

 

تنیس روی میز

۴

۱

۱

 

 

بدمینتون

 

۱

 

۱

 

هندبال

 

۱

 

 

 

فوتبال

 

۱

 

 

 

جمع کل

۳۴

۲۸

۷

۵

۳

جمع کل مدال ها

۶۹

 

 

 

یونسکو و معلولان در محیط آموزشی ….

یونسکو که از سازمان های مهم و پرکار سازمان ملل متحد در حیطه آموزش است همیشه در حوزه معلولان هم فعال بوده است و هم تاثیر گذار… در چهل و هشتمین کنفرانس جهانی یونسکو که از ۲۵ نوامبر آغاز شده است، شرکت کنندگان این بار به همگرایی معلولان در مراکز آموزشی می‌پردازند. یونسکو خواستار آن است که معلولان برای شرکت در دوره‌های آموزشی محدودیتی نداشته و بتوانند همراه با دیگر دانش‌آموزان از مزایای آموزش استفاده کنند. خبر کامل را از اینجا بخوانید….

نشست استادان با سرپرست جدید دانشگاه…

به دعوت جناب اقای دکترحسنی و هیات رئیسه جدید دانشگاه پنج شنبه شب د رمرکز همایش های رازی مهمان بودیم. جلسه ای خودمانی و در عین حال گاه و از برخی جنبه ها رسمی و جدی برگزار شد. برخی از استادان به نوعی به نمایندگی از همکاران در دانشکده ها سخن گفتند و نکاتی را برای هیات رئیسه مطرح نمودند. از جزئیات گفتند تا کلیات که بویژه سخنان دکتر عشایری د ردفاع از کرامت علم و استاد و محیط دانشگاه سخت بر دلها نشست. البته امروز شنیدم یکی از آقایان گفته اند که برخی گویا ناراحت شده اند، هر چند نمی دانم چه کسانی و از چی… تشویق جدی و دامنه دار حضار حاکی از موافقت اکثر استادان با این سخنان بود اما حتما همیشه چند نفری هم هستند که گونه ای دیگر می اندیشند و به نوعی هم ملا لغتی می شوند. گویا اینکه گفته شود اگر ملاک ها عددی و آماری شد برای ارتقاء، آنگاه ممکن است تقلب راه خود را آغاز کند، دیدیم که برخی به سخن آمدند که مدرک داریم که در آلمان بیشترین تقلب می شود. البته قیاس مع الفارق است اما خب سخن دکتر چیزی دیگری بود و این که شما می فرمائید چیز دیگر است. الله اعلم…به هر صورت اقدام خوبی بود که دوستان هیات رئیسه در ابتدای کارشان به تعامل مناسب با استادان دانشگاه تمایل نشان دادند. امید که تداوم داشته باشد و این امر مطمئنا در ارتقاء دانشگاه موثر خواهد بود، هر چند باید به سازوکارهای مناسب برای آن اندیشید….

جلسه که تمام شد و به محوطه دانشگاه آمدم، با توجه به اینکه می دانید سازمان مرکزی دانشگاه ما در کنار برج میلاد واقع است و هوای بارانی و پاکی که آن شب در تهران جریان داشت، برج خودنمائی می کرد. از زمان افتتاح برج تا آن شب فرصتی نبود که شب از آنجا گذشته باشم. با تلفن همراه تصویری گرفتم که مناسب دیدم به دوستان تقدیم کنم.