مراسم تجلیل از معلولین نمونه کارگر …

دیروز کانون معلولین توان که در قزوین فعالیت میکند، مراسم باشکوهی برای تقدیر از معلولین نمونه کارگر برپا کرده بود، البته در تهران و علیرغم برنامه ها و مشغله های زیاد توفیق شرکت پیدا کردم. آقای موسوی موسس کانون را سالهای زیادی است که می شناسم. بسیار پر تحرک و علاقمند است و با وجود معلولیت شدید کارهای ارزشمندی در این سالها در استان به انجام رسانده اند. جالب توجه است که یک تشکل استانی برنامه خود را در تهران اجرا می نماید و این خود حائز اهمیت است. به هر تقدیر در جمع دوستان چند نکته عرض کردم و ارادت قلبی خودم را بار دیگر تکرار نمودم. گویا خبرنگار و عکاس فارس هم آنجا بوده اند و گرازشی تصویری آماده کردند که درسایت فارس در دسترس است. علاقمندان برای دیدن تصاویر اینجا کلیک کنند.

اصلاح الگوی مصرف …


این روزها دیگر هرکسی هر حرف مربوط یا نامربوطی هم که می خواهد بزند به نوعی آن را با الگوی مصرف و اصلاح آن ربط میدهد تا بالاخره وجاهتی برای خود کسب کند. فکر نکنید من هم خواسته ام با این عنوانی که نوشته ام در پی چنین کاری باشم. قصدم بیان سخن یا شکری است از زبان قائم مقام وزارت علوم که قصد حذف پایان نامه را دارند. فقط میخواهم بگویم ای بندگان محترم خدا هر کاری دلتان می خواهد که میکنید حداقل از مربوط دانستن آن با الگوی مصرف خودداری کنید. آنوقت، زمانی که برای همین شکرهایتان افرادی می نشینند و با کنایه و مزاح سخن میگویند دلخور می شوید. آخر برادر عزیز حذف پایان نامه اگر دلیل علمی دارد که خب فبها، اما اگر ندارد و حتما این تصمیمتان به دلایل دیگری بوده است که مطمئنا آن را قبل از نا مگذاری سال جدید گرفته اید، وصل کردن آن به الگوی مصرف چه معنائی دارد. البته من نپرسم چون خودشان از همه بهتر ربطش را می دانند. متن صحبت های ایشان را بخوانید:

” قائم مقام وزیر علوم،تحقیقات و فناوری از حذف پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد خبر داده است.  به گزارش«فردا» دکتر محمد حسینی درباره تغییرات احتمالی در دوره های کارشناسی ارشد گفت: امسال قرار است برخی دانشگاه ها، شیوه جدیدی را بیازمایند که در آن «آموزش» محور قرار می گیرد. بر این اساس دیگر پایان نامه خود به خود از گردونه کار خارج می شود، چرا که این امر وقت بسیاری از دانشجو را می گیرد و «استاد راهنما» هم به واسطه این که درگیر پایان نامه است، نمی تواند به سایر امور رسیدگی کند.
حسینی افزود: با توجه به اینکه ۸۸ ، سال اصلاح الگوی مصرف نام گرفته است ما هم سعی داریم دوره کارشناسی ارشد را سریع تر و کوتاهتر برگزار نماییم.  وی در پاسخ به این سوال هفته نامه امید جوان که چه جایگزینی برای پایان نامه تعیین شده است؟ گفت: در روش مذکور جای پایان نامه را چند واحد درسی می گیرد که بر سرعت کار می افزاید و باعث می شود ما بتوانیم دانشجویان بیشتری را وارد دوره های کارشناسی ارشد کنیم. البته این امر امسال به صورت آزمایشی انجام می گیرد.

نشریه الکترونیکی سلامت …

چند سالی است که هم در وبلاگ آموزش برای بهداشت و هم سخنرانی هایی که در این حیطه داشته ام به موضوع استفاده از ابزارهای جدید برای آموزش سلامت و بهداشت اشاره کرده ام. هر روز بر تعداد کاربران اینترنتی در ایران افزوده می شود و همین موضوع برای من انگیزه راه اندازی اولین وبلاگ آموزش بهداشت بود و در کنگره اول آموزش بهداشت هم بر این موضوع تاکید کردم. خوشبختانه قدم هایی در این زمینه برداشته شد و دیدم که در برخی پایان نامه ها هم از ابزارهای جدید در کار تحقیق سود بردند. ایمیلی از دوستی ناشناس دریافت کردم که لینک نشریه الکترونیک مرکز بهداشت شهرستان شیراز را برایم فرستاده بود. ضمن تشکر از ایشان و همینطور از دست اندرکاران نشریه که به نظر می رسد زحمت زیادی را هم متقبل شده اند آدرس لینک نشریه را اینجا قرار می دهم. امیدوارم که دوستان ببیند و با نظرات و پیشنهاداتشان تداوم اینگونه کارها را باعث شوند. انشالله شاهد ارتقای سلامت و بالارفتن فرهنگ سلامتی در کشور باشیم….

آن سوی تاریکی …


سرکار خانم پری زنگنه را می شناسید. طبق خبری که خواندم از کتاب تازه منتشر شده ایشان بیستم فروردین رونمایی شده است. آن سوی تاریکی که به عنوان نام این کتاب برگزیده شده است حتما حاوی مطالبی جذاب و خواندنی از زندگی این هنرمند ایرانی است. ایشان در مورد کتاب گفته اند: ” اولا نابینایان خودشان را معلول نمی دانند چون از ذهن بسیار درخشانی برخوردار هستند. نابینایان فقط شناخت و یاری لازم دارند . اگر یک یار، دوست یا خویشاوندی به یک نابینا کمک کند یا او بتواند از اجتماع کمک و یاری بگیرد، دیگر زندگیش غم انگیز و ناقص نیست.”   او می گوید: “در این کتاب سعی کرده ام اجتماع را آموزش بدهم تا با نابینایی آشنا شوند و زندگی را برای نابینایان راحت کنند تا آنها بتوانند در اجتماع راه پیدا کنند و از تحصیلاتشان استفاده درست بکنند. نه اینکه کسی که دوره دکترا یا وکالت خوانده برود و اپراتور بشود. به طور کلی اگر بخواهم بگویم حرف این کتاب چی هست باید بگویم آموزش جامعه برای شناخت و پذیرش نابینایان در بین خودشان.” زنگنه در این کتاب از قسمت هایی از زندگی خود نیز سخن گفته و بزرگان و اساتید هنری، فرهنگی و علمی نابینای ایران را معرفی کرده است . به علاقمندان و دوستان توصیه میکنم این کتاب را بخوانند و انشاالله بتوانیم در صورت امکان در مورد محتوای آن گفتگوهایی داشته باشیم.

 

روز جهانی بهداشت …


هفتم آوریل و به تعبیری برای ما هجدهم فروردین هر سال روز جهانی بهداشت  فرا می رسد. یکی از زیبائی های این روز برگزیدن شعار و عنوانی خاص برای هر سال از سوی سازمان جهانی بهداشت است. شعار امسال ” سلامت د رحوادث و بلایا” برگزیده شده است. خب مطابق معمول همه به نوعی برای خود دراین زمینه باید وظایفی قایل شوند و مسیر فعالیتهای حداقل کوتاه مدت خود را در این جهت ساماندهی کنند. بماند اینکه معمولا وزارت بهداشت که احتمالا از چند ماه قبل هم در جریان این تصمیم قرا رمیگیرد و معمولا در سالهای مختلف شاهد بوده ایم که حداکثر فعالیتش در این حیطه به همین برگزاری روز جهانی بهداشت با حضور مسئولی رده بالاتر و چاپ پوستر هایی ختم می شود. به هرحال نکته با اهمیت در این زمینه اینکه شعارهای بهداشت جهانی که انتخاب می شوند اگر چه برای بخش های تخصصی مرتبط وظایفی را به همراه دارد ولی برای یک قسمت وظایفی همیشگی را به دنبال دارد و آن حیطه آموزش سلامت و بهداشت است. شعارهای سالهای مختلف را که نگاه می کنم در همه آنها آموزش عنصری اجتناب ناپذیر است. هر چند مشاهده می کنیم که متاسفانه آنچه در سالهای اخیر در وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی سخت مورد غفلت و نادیده انگاشتن قرار گرفته است همین آموزش بهداشت است. البته دلایل خاص خود را دارد که نمی خواهم بدان بپردازم. خوشبختانه در اواخر سال گذشته خبر خوب انتصاب همکار ارزشمند و خوبمان سرکار خانم دکتر رخشانی به عنوان مدیرکل آموزش سلامت وزارت بهداشت امیدآفرین شد. این انتصاب در آستانه روزجهانی بهداشت می تواند زمینه ساز حرکتی نو و علمی در فضای اداری وازرت بهاشت ایجاد کند که بتدریج نقش آموزش در برنامه های وزارت خانه پررنگتر شود. این یک اصل بدیهی است که هیچ ارتقائی در سلامت بدون پرداختن و بهره گیری کافی از عنصر آموزش رخ نخواهد داد و آنانکه به سادگی از کنار آموزش در برنامه های سلامتی و بهداشتی عبور میکنند راه به همین نقطه ای خواهند برد که اکنون در آن هستند. نگاهی به گذشته نشان می دهد در آن مقاطعی که وزارت بهداشت قدر عنصر آموزش را بخوبی درک نمود و در برنامه های خود از آن بهره برد ارتقای سلامت حاصل شد و الا توسعه بخش های جراحی در یک کشور – هرچند لازم – نمی تواند نشانه ای بر بالارفتن شاخص های سلامت باشد. اینک که شعار سال، سلامت د رحوادث و بلایا در نظر گرفته شده است لازم است تا در حیطه آموزش های عمومی قدم های مهمی برداشته شود. هر چند بستر سازی های فیزیکی از جمله مقاوم سازی و تجهیزات و.. نیز عناصر مهمی هستند لیکن هیچکدام به اندازه آموزش عمومی در کاهش خطرات بلایا و حوادث موثر نخواهند بود. در این میان همچون همیشه نقبی هم به علاقمندی همیشگی خودم در حیطه توانبخشی بزنم و اشاره داشته باشم که یکی از گروه هایی که هم قبل از حوادث باید به آنها توجه کافی نمود و هم بعد از بروز حوادث، گروه افراد دارای ناتوانی هستند. خوشبختانه چند سال قبل در یک پژوهش اصول آمادگی وتوانبخشی در حوادث و بلایا تدوین نمودیم که امید است الگویی برای وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر قرار گیرد و انشاالله در برنامه های آموزشی نیز این گروه فراموش نشوند. برای همکار خوبم سرکار خانم دکتر رخشانی آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون در انجام برنامه های ارزنده ای که در نظر دارند، دارم.