شهر بدون مانع،‌ آرمانی برای تهران ….

کنگره ملی سلامت شهری فرصت مجددی بود تا بتوانم در یکی از بخش های آن تحت عنوان ” شهر بدون مانع،‌ آرمانی برای شهر تهران” سخنرانی نمایم. این کنگره که در روزهای ۴ و ۵ اردیبشهت ماه برگزار شد،‌ موضوع حضور معلولان در شهر را نیز به عنوان یکی از محورهای مباحث برگزیده بود. به هر شکل حضور و قرار گرفتن د رمجموعه مباحث شهری همیشه دغدغه ما برای حیطه مناسب سازی شهری برای افراد دارای ناتوانی بوده است. این امر می تواند توجه مسئولان شهری را به این مطلب جلب نماید که باید شهری بسازند که در دسترس همه باشد. برای تحقق این امر ما باید بیش از گذشته در چنین مباحث و فضاهایی شرکت داشته باشیم و بر این موضوع پافشاری کنیم که زمانی می توانیم نام شهر بر تهران بگذاریم که همه امکانات آن در دسترس تمامی شهروندان قرار داشته باشد. شهر برای گروه خاص معنایی ندارد چه برای افراد عادی و چه برای گروههای خاص… شهر بدون مانع جایگاهی است که در آن همه امکانات برای تمامی شهروندان فارغ  از توانایی های آنان در دسترس است. این می تواند آرمانی سترگ برای شهرداری تهران و سایر شهرهای ایران باشد…امید که در منشور شهر تهران این امر مورد توجه جدی قرار گیرد…. اسلاید های سخنرانی را از اینجا میتوانید دریافت کنید….

کارگاه اصول توانبخشی …در قائمشهر….

 

چهارشنبه و پنج شنبه گذشته را به دعوت اداره بهزیستی در شهرستان قائمشهر بودم و کارگاهی با عنوان ” اصول توانبخشی و مدیریت مراکز غیر دولتی” برگزار کردم. بخش غیر دولتی را از سال ۱۳۷۱ در بهزیستی فعال نمودیم چه با آن حجم افراد پشت نوبت بواقع دربخش دولتی امکان خدمت رسانی وجود نداشت. خوشحالم که ابعاد این حضور به صورت مداوم افزایش یافت و اینک بیش از ۱۳۰۰ مرکز غیردولتی توانبخشی در کشور فعال هستند. البته همیشه دغدغه آموزش مداوم برای این گروه خدمت رسان را داشته ام و از حضور در چنین دوره هایی هم استقبال کرده ام. این بار نیز همکاران اداره بهزیستی قائمشهر فرصتی را فراهم نمودند تا در این مسیر فضای گفتگو بحث در مورد اصول توانبخشی و مدیریت این مراکز را در ساعاتی با حضور کارشناسان مراکز غیردولتی آنحا داشته باشیم. لازم می دانم از جناب آقای محمد زاده ریاست محترم اداره بهزیستی و سرکار خانم اکبری کارشناس ارشد مدیریت توانبخشی که برای این کارگاه متقبل زحمات زیادی شدند صمیمانه تشکر کنم. امیدوارم این گونه کارگاهها در افزایش آگاهی ها برای ارائه خدمات مناسبتر به افراد دارای ناتوانی،‌ سالمندان و خانواده های آنها موثر باشد. 

امید…………

                               دوست خوبم آقای علی افسری در یکی دو هفته اخیر چند تصویر و لینک برایم فرستاده است که بسیار جالب و دیدنی هستند. البته خواندنی هم هستند…. می توانید مطالبی را در مورد دو تا از تصاویر بالا در اینجا و اینجا  مطالعه کنید و تصاویر بیشتری از آنان را ببینید…. تنها امید است که ایشان را بدین گونه سرشار از شور زندگی نشان می دهد. خداوند را شاکرم که این توفیق را در زندگی نصیبم کرده است تا با این گروه از انسانها آشنا شوم، برایشان قدم بردارم و از زندگیشان درس بگیرم….

قضاوت …

همیشه یادگرفته ام که زود قضاوت نکنم و در کلاس ها هم به دانشجویان همین سفارش را دارم و به طور جدی همه را به اعتدال در زندگی سفارش کرده ام. اما گاه اتفاقاتی رخ می دهد که سخت تعجب آور است عجیب می نماید. در بخش نظرات وبلاگ امروز شخصی که خود را من معرفی کرده است و ایمیل اشتباهی هم وارد نموده است متنی نوشته است که بسیار حق بجانب و بر اساس قضاوتی زود هنگام نتایجی هم گرفته است. متن ایشان را ببینید:

  • ”  نویسنده: من (آی‌پی: ۸۵٫۱۹۸٫۹٫۱۱۴ , ۸۵٫۱۹۸٫۹٫۱۱۴)رای‌نامه (ایمیل) : ۱۲۳۴۵۶۵۴۳۲۱@۱۲۳۴۵۶۵۴۳۲۱٫comنشانی وب:کیه :پاسخ:جناب آقای دکتر سلامامروز ایمیلی دریافت کردم مطلبی بود از سایت شما مربوط به دی ماه ۱۳۸۶ راجع به اثرات نگاه!!! واقعاً صادقانه می گم بی پایه ترین ، غیر علمی ترین و کوته بینانه ترین نظری بود که در زندگیم شنیده بودم واقعا شما دکتر هستید؟ این مزخرفات مال دوره آدم هایی مثل شماست امروز دنیا داره به سرعت مرز های علم رو گسترش میده و ما با وجود آدم های بی سوادی مثل شما هنوز تو این مزخرفات گیر کردیم.من شما رو نمیشناسم و مشکل شخصی هم با هاتون ندارم منظورم آدمهایی مثل شماست.به امید اینکه همه مون چشامونو باز کنیم و واقعیات رو ببینیم  “

سخت تعجب کردم. ایمیل از سایت من؟ مطلب در مورد اثرات نگاه!!!؟ وبلاگ را زیر و رو کردم. اثری از چنین مطلبی نیافتم. سایت را بررسی کردم. چیزی پیدا نشد. خواستم ایمیل بزنم و ببینم موضوع چیست؟ دیدم ایمیل اشتباه وارد شده است. به نظرم آمد شاید بهترین کار باید این باشد که آن را اینجا مطرح کنم تا باز هم این درسی باشد برای همه ما و تجربه ای باشد از فضای مجازی که چگونه می توان به صورت ناشناس و نامشخص مطلبی را گفت به امید انتشار و تخریب … به این دوست و به همه سفارش می کنم مناسب تر است در چنین مواقعی علیرغم اینکه ممکن است موضوعی با عقاید ما یکی نباشد لزومی به تخریب یکجانبه و زودهنگام نداریم. اتفاقا در فضای وب براحتی می توان از مجاری متعددی مانند ایمیل و… به سرعت موضوع را پیگیری و مشخص نمود . نیازی به تخریب همدیگر نداریم. بیائید یاد بگیریم گفتگو مناسبترین راه برای رسیدن به صلح است….و صلح سلام است و سلام آینده روشن…

  • پ. ن از دوستی که مطلب بالا را نوشته اند – اگر هنوز خواننده وبلاگ من هستند- تقاضا میکنم آن مطلب را بفرستند تا ببینیم اصل موضوع چیست ؟

سال ۱۳۸۹

سالی دیگر بر ما گذشت و نماد قدرت ملت ایران همچنان در دماوند زیبا آرام ایستاده است. تغییری جز میزان برفی که بر دامنه های گسترده اش می نشیند ندارد. آنچه در او پابرجا و ماندنی است شکوه و عظمتش است که هر بار که از کنارش می گذری مجذوبت می کند. اما برای ما انسانها تغییر لازمه زندگی است و ماندن و نرفتن جز پوسیدگی و رخوت پیامدی ندارد…. برای همه آرزومندم تا سال ۱۳۸۹ را سالی برای خود رقم بزنند که هر روز آن در مسیر روبه تکامل انسانی و الهی گام برداشته باشیم و سال ۱۳۹۰ را گونه ای آغاز کنیم که نشئه معنویت و کمال در روحمان جاری و از کرده خود در سال جاری پشیمان نباشیم….آمین ….پ. ن. عکس مربوط به امسال است و عکسی که در سایت شخصی ام برای تبریک سال نو گذاشته ام مربوط به فروردین ۸۸ است