توانبخشی در بلایا…

bachehai madreseh va tamrin zaalzaleh (1)

هفته گذشته به دعوت دکتر اردلان مشاور محترم معاونت سلامت در جلسه کمیته کاهش آثار بلایا برای افراد دارای ناتوانی و یا معلولیت شرکت کردم. جلسه مفیدی بود که همکاران سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش استثنایی، بنیاد شهید و ایثارگران و مهمتر از همه جمعیت هلال احمر هم حضور داشتند که باید انجمن ها و سازمان های غیر دولتی معلولان را هم بدان افزود. همینطور اقای مهندس لطیفی معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور حضور داشتند که مسایل را از زیان همه شنیندید و امیدورام که برای آینده در این زمینه فکر های اساسی کنند. البته تقریبا همه موضوع را می شناسیم و می دانیم که دو گروه در بلایا باید مورد توجه باشند. اول افراد دارای معلولیتی که در نقطه بحران و پیش از بروز بلایا در جامعه حضور دارند که نحوه امداد رسانی و اطلاعات آنان باید مد نظر و توجه قرار گیرد و دوم هم آنان که در حین بلایا به ناتوانی و معلولیت دچار می شوند که باید مورد عنایت جدی تا اتمام دوره توانبخشی قرار داشته باشند. نظرات خوبی در جلسه مطرح شد که امیدوارم با پیگیری دوستان دارای معلولیت در سازمان های غیر دولتی به نتیجه مطلوب برسد. چندی قبل یکی از دوستان تصویری که در بالا قرار داده ام برایم فرستاده بود که فرصت نشده بود تا کنون آن را دراینجا قرار دهم. همانطور که همیشه گفته ام بهترین دوستان افراد دارای معلولیت همسالان آنانند که بیشترین کمک را بدون دلسوزی و ترحم به عمل می آروند. بهترین کار تلفیق اجتماعی و ساختن جامعه ای فراگیر است. فراگیری به معنای عام آن نه اینکه ما فقط در بهزیستی دنبال آن باشیم. باید نهادهای ملی دنبال فراگیر سازی باشند. آنوقت معلولان در همه ابعاد اجتماعی رشد خواهند کرد. کار را به خود دوستان بسپارید یا در برنامه ریزی ها از آنان کمک بخواهید، مشاهده خواهید کرد که چه خوب از عهده امور بر خواهند آمد. درست مانند این دانش آموز که با خلاقیت خود و با دلسوزی تمام راهی یافته است که آوار بر سر همکلاسی دارای معلولیتش نبارد….

خودجوش ….

آنقدر تعبیرات و استفاده نادرست از این واژه “خودجوش” شنیده ام که اغلب فقط حرص انسان را به جوش می آورد…اما در جشنواره من می توانم در همان ابتدای برنامه، برای شنیدن سرود جمهوری که می ایستی ناگهان ۹۰ درصد جمعیت حاضر در سالن که دانش آموزان عادی و دارای ناتوانیند و از مناطق مختلف تهران جمع شده اند، آرام مصرع اول را شروع و در آغاز مصرع دوم سالن یکپارچه در حال خواندن سرود است… معنای خودچوش گونه ای برایت جا می افتد که اشک شوق بر چشم می آوری….

پنجمین جشنواره تاتر معلولان….

خوشبختانه پنجمین جشنواره سراسری تاتر معلولان در حال برگزاری است و گویا چهارشنبه هم اختتامه آن باشد. فرصتی داشته باشید توصیه می کنم به دیدن نمایش ها بروید….سایت اختصاصی جشنواره هم امسال راه اندازی شده است.

دو جشنواره دیگر ….

خدا رو شکر دوستان عزیزم در سازمان های غیر دولتی تلاش خود را در فرهنگ سازی برای عادی سازی و حضور اجتماعی در جامعه گسترش مناسبی داده اند. یکی ازاین فعالیت ها برگزاری جشنواره هاست. خوشحالم که بعد از جشنواره من می توانم، دو جشنواره دیگر را هم معرفی کنم. اولی جشنواره ای بین المللی است در زمینه عکس که “انجمن معولان پارس” و دوست خوبم جناب آقای شیخ قرایی و همکاران شان عهده دار هستند. امیدورام با موفقیت همراه باشد. جشنواره دیگر هم که مربوط به موسسه آشنای رعد است و مرتبط با دومین جشنواره توانیابان و فضای مجازی است. خوشبختانه در سال های اخیر بر تعداد دوستانی که از طریق وبلاگ یا سایت شخصی در شبکه اینترنت حضور دارند به نحو موثری افزوده شده است و تولید محتوای فارسی در حیطه تجربیات افراد دارای ناتوانی و معلولیت به شدت گسترش یافته است. ان شاالله همه دوستان مشارکت کنند تا نسبت به سال گذشته شاهد برگزاری جشنواره ای وزین و ثمربخش تر باشیم. به طور مشخص باید از زحمات دوست خوبم جناب آقای دشتی هم در این مسیر تشکر کنم. اطلاعیه ها را در زیر می آورم….

festival(2) (1)

jashnvare web

جشنواره من می توانم …

سرکار خانم ترانه میلادی کار بزرگی را در دست انجام دارند که برگزاری جشنواره “من هم می توانم” است. ایمیلی زده بودند که در مورد آن اطلاع رسانی کنیم. متن ایمیل و یکی از پوسترهای آن را اینجا قرار می دهم. امید که جشنواره ای موفق برگزار شود. حتما از سایت جشنواره هم بازدید کنید… ان شاالله بعدا در این زمینه توفیق داشته باشم نکاتی را بنویسم…

maket j1

دوستان خوبم سلام
این یه درخواست رسمی نیست، یه خواهش دوستانه است…
بازم زحمت دارم براتون، هر کسی هر جای دنیا هست میتونه تو طرح “من هم می توانم” مشارکت داشته باشه…
لطفا کمک کنید تو اطلاع رسانی این طرح از طریق ایمیل برای دوستانتون، اطلاع رسانی در وبلاگ ها، وب سایت ها و فضای مجازی،
چه مرتبط با حوزه معلولان چه بی ارتباط ، مهم آگاه شدن همگان از این طرح و هدف فرهنگ سازی و انتشار یک کار خوبه
ما نیاز به یک کمپین تبلیغاتی داریم تا بتونیم ادامه اجرای طرح هایی از این دست رو در آینده هم ادامه بدیم
لطفا خبر و تصاویر رواگر تونستید اطلاع رسانی کنید لینک صفحه رو برای من ارسال کنید.
بینهایت سپاسگزارم

ترانه میلادی