روزجهانی معلولان گرامی باد

 امروز

اخبار گذشته سایت

 • سخنرانی " نقش آموزش در ارتقاء سلامت خانواده "امروز در سالن همایش های رازی سومین جشنواره آسیائی بهداشت خانواده که یادگاری از برادر عزیزم مرحوم دکترکاظمی آشتیانی است برگزار شد . بنا به دعوت دوستان قرار شده بود تا یک سخنرانی هم داشته باشم ، علاوه بر اینکه در جلسه پانل شرکت می کنم. موضوع " نقش آموزش در ارتقاء سلامت خانواده " را دوستان انتخاب کردند و خب با بضاعت اندک مطلبی ارائه شد. امیدوارم که مفید بوده باشد. اسلایدهای آن را دوستا ن می توانند از اینجا دریافت کنند. ( 24/10/85)

 • سخنرانی " درآمدی بر روش تحقیق کیفی"در برنامه ماهیانه ژورنال کلاب گروه علوم پایه توانبخشی دانشکده که عضویت آن را دارم این هفته نوبت به من رسید تا در زمینه روش تحقیق کیفی فتح بابی برای این بحث در باره این موضوع مهم انجام دهم. اسلایدهای سخنرانی را در اینجا می توانید ببینید...(30/8/85)

 • کارگاه آموزشی " حقوق افراد دارای ناتوانی"به همت جمعیت معلولان  موسسه حمایت سبز پارسیان و بر اساس هماهنگی که انجام شده بود دیروز در محل این موسسه کارگاه آموزشی " حقوق افراد دارای ناتوانی " را برگزار کردیم. سه جلسه کارگاه بوسیله من اداره شد و دوستانی که از نهادهای دولتی و همینطور از انجمن ها و سازمانهای غیر دولتی معلولان حضور داشتند شرکت فعالی در مباحث داشتند که ارزیابی کلی من هم مثبت بود. اسلایدهای ارائه شده در کارگاه را در سه قسمت اینجا قرار می دهم تا دوستانی که مایلند استفاده نمایند. بااین امید که همه برای بهبود شرایط زندگی افراد دارای ناتوانی از هیچ کوششی دریغ نکنیم. قسمت اول " ناتوانی، توانبخشی، نگاه پزشکی یا اجتماعی" ، قسمت دوم " پیش به سوی کنوانسیون جهانی حقوق معلولان" و قسمت سوم " قانون جامع حمایت از حقوق معلولان "....(26/8/85)

 • مقاله " شهر بدون مانع "در طی دوهفته گذشته دو همایش در تهران برگزار شد که یکی مستقیم و دیگری غیر مستقیم به مفهوم " شهر بدن مانع "  مرتبط بودند. اولی همایش " نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه شهری " بود که در مورد " نقش سازمانهای غیر دولتی معلولان برای رسیدن به شهر بدون مانع"  سخن گفتم و دومی " همایش ملی مناسب سازی " بود که به همت بنیاد شهید و ایثاگران برگزار شد. به نظرم رسید که شاید هر دو به نوعی بدنبال " شهر بدون مانع " هستند و از منظرهای مختلفی بدان می نگرند . به همین منظور در مقاله ای تلاش کردم تا این مفهوم را با تاکید بر ادبیات ناتوانی و معلولیت کمی روشن کنم. امید که مورداستفاده دوستان قرار گیرد. این مقاله در روزنامه اطلاعات روز دوشنبه 22/8/85 در صفحه " با معلولین " به چاپ رسید که در اینجا میتوانید بخوانید...( 26/8/85)

 • شرح فعالیت های علمی اجرائی ( CV ) مدتها بود که در نظر داشتم تا شرح فعالیت های علمی و اجرائی ( CV )خود را اینجا قرار دهم. خوشبختانه تا اندازه ای آن را توانستم تکمیل کنم و اینک می توانید آن را در صفحه " درباره من " مطالعه کنید...(23/7/85)

 • مقاله پژوهشی " جایگاه توانبخشی در نظام جامع رفاه و توانبخشی" سال گذشته دوستان در فصلنامه " حقوق تامین اجتماعی " که از سوی معاونت حقوقی سازمان تامین اجتماعی منتشر می شود، درخواست داشتند تا مقاله ای پیرامون موضوع توانبخشی در نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی بنویسم. مدتی چاپ فصلنامه با تاخیر روبرو شد که اخیرا" آن شماره منتشر شده است.  دوستان بویژه دانشجویان می توانند برای استفاده و مطالعه آن اینجا کلیلک کنند...(23/7/85)

 • مقاله " ما هم نمی بینیم..." برای روز جهانی نابینایان مطلبی نوشتم که در صفحه سوم روزنامه اطلاعات شنبه 22/7/85 به چاپ رسید. برای خواندن آن می توانید اینجا کلیک کنید...(23/7/85)

 • مصاحبه با همشهری " مهاجرت معکوس" در مورد پدیده " مهاجرت معکوس " مصاحبه ای با همشهری داشتم که متن آن را همشهری آنلاین هم منتشر کرده است. دوستان می توانند آن را در اینجا یا در سایت همشهری آنلاین  مطالعه کنند...(14/7/84)

 • مقاله " تلاش جمعی برای حل مشکلات ناشنوایان" روز جهانی ناشنوایان و یادداشتی که به همین منظور نوشتم و در صفحه " با معلولین " روزنامه اطلاعات چاپ شد. متن آن را اینجا بخوانید....(10/7/85)

 • مقاله " يك جامعه براي همه سنين !" روز جهاني سالمندان و عدم تحرك كافي در بين دست اندركاران امور سالمندان ، به نوشتن مقاله اي در اين زمينه ترغيبم ساخت. متن آن در روزنامه اطلاعات نهم مهرماه به چاپ رسيد كه در اينجا ميتوانيد مطالعه كنيد....(9/7/85)

 • مقاله " انحلال بهزیستی ؛ مرگ اجتماعی معلولان" این روزها موضوع مهمی در محافل اجتماعی کشور مطرح شده است تحت عنوان انحلال سازمان بهزیستی کشور و عده ای هم به شدت به آن دامن می زنند . البته این افراد اهداف خاص خود را دارند. امروز مطلبی را در روزنامه اطلاعات - صفحه با معلولین - در این زمینه نوشتم که تا اندازه ای ابعاد موضوع و نگرانی هایی را که دراین مورد دارم منعکس کرده است . امیدوارم که دوستان هم ضمن مطالعه نظرات خود را بیان کنند . مطلب را در اینجا می توانید مطالعه کنید...(20/4/85)

 • مصاحبه با شرق روزنامه شرق ، امروز گزارشی دارد پیرامون سرشماری سال 85 که آبانماه امسال برگزار می شود. در بخشی از آن به موضوع معلولیت هم پرداخته است و بخشی از مصاحبه با من هم آمده است که در زیر آن قسمت را می آورم. برای خواندن گزارش کامل سایت روزنامه شرق یا اینجا کلیک کنید.... (13/4/85)

 • بروز رسانی کلاس روش تحقیقخوشبختانه فرصتی فراهم شد تا بتوانم بخش هایی از " کلاس روش تحقیق " را بروز رسانی کنم . مدتها بود که قصدانجام اینکار را داشتم ، اما مشغله فراوان اجازه نداد. البته این بدان معنا نیست که اکنون مطلب کامل شده است ، هرچند حداقل نیاز برای دانشجویان و محققان جوان را برطرف  خواهد ساخت. منتظر نظرها، انتقادها و پیشنهادهای خوب شما هستم. (19/3/85)

 • مجموعه اسلاید " کارگاه آشنائی با روش تحقیق "به دعوت دانشجویان عضو کمیته پژوهشی دانشکده علوم توانبخشی کارگاهی یکروزه تحت عنوان " آشنائی با روش تحقیق " برگزار کردم. هرچند زمان کارگاه بسیار کوتاه بود، اما با توجه به علاقمندی که در دانشجویان دیدم ، امیدوارم که این چند ساعت توانسته باشد مسیر کار برای پیدا کردن موضوع تحقیق و نوشتن طرح تحقیق را تا اندازه ای روشن کند. مجموعه اسلایدهای ارائه شده در این جلسه را از اینجا می توانید دریافت کنید...( 4/3/85)

 • مقاله " تداوم حضور در صحنه، کلید تحقق قانون "این روزها ملاحظات خوبی در مورد " قانون جامع حمایت از حقوق معلولان " مطرح شده است که این امر دلیلی شد برای اینکه یادداشتی بنویسم و چند نکته در این مورد را یادآوری نمایم. مقاله فوق در صفحه با معلولین این هفته روزنامه اطلاعات به چاپ رسید که در اینجا می توانید آن را مطالعه نمائید...(4/11/84)

 • مقاله " دیدار ماند به قیامت..."درگذشت نابهنگام دوست عزیزم دکتر سعید کاظمی آشتیانی ضایعه ای جانکاه است. تنها کاریکه از من بر می آمد نوشتن مطلب کوتاهی در مورد گوشه ای از ویژگی ها و خدمات ارزنده او به جامعه علمی و توانبخشی ایران بود. این کار امروز در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید که می توانید در اینجا آن را بخوانید...(17/10/84)

 • مقاله " افقی روشن "به مناسبت روز جهانی معلولان ، مقاله ای نوشتم که روز چهارشنبه 9/9/84 در صفحه دوم روزنامه اطلاعات به چاپ رسید. دوستانی که مایل باشند می توانند نسخه تصویری آن را اینجا ببینند... (11/9/84)

 • طبقه بندی بین المللی عملکرد، ناتوانی و سلامتسازمان جهانی بهداشت بعد از ارائه اولین طبقه بندی خود در مورد ناتوانی در سال 1980 (طبقه بندی بین المللی اختلال ، ناتوانی و معلولیت ICIDH) ازاواسط دهه 90 اقدام به بازنگری آن نمود. این تلاشها بالاخره در سال 2001 به پایان رسید و طبقه بندی جدیدی تحت عنوان ( طبقه بندی بین المللی عملکرد ، ناتوانی و سلامت ICF  ) به تصویب مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت رسید و برای اعضا لازم الاجرا شد. در آن دوران بسیار علاقمند شدم تا این طبقه بندی را اجرائی کنم که با همراهی دوست خوبم جنای آقای دکتر ارجمند تلاش زیادی را برای توسعه و آموزش آن به گروههای مختلف و استفاده کننده احتمالی آن بکاربستیم . خوشبختانه با ورود بموقع مرکز آمار ایران کار ترجمه آن نیز به صورت جدی به انجام رسید و اینک با انتشار آن توسط این مرکز ، گام مهمی جهت اجرایی شدن و کاربرد آن برای گفتمانی مشترک و با یک زبان در زمینه سلامت ، ناتوانی و معلولیت برداشته شده است. خوشبختانه مرکز آمار ایران استفاده از این طبقه بندی را برای جمع آوری آمار سرشماری ، مطالعات نمونه ای و نیز آمار ثبتی در دستور کار خود قرار داده است. امیدوارم که علاوه بر سازمان های درگیر با موضوع دانشگاهها هم بیش از پیش در این زمینه حساسیت بخرج دهند. امروز در ابتدای راه قرار داریم ، انجام مطالعات و کاربرد آن در حیطه های مختلف اجرائی ، تحقیقی و کلینکی می تواند در گسترش و تصحیح اشتباهات احتمالی آن موثر باشد...( 26/8/84)

 • سالگرد وبلاگ " یادداشت های روزانه ... "امشب سالگرد تولد وبلاگ " یادداشت های روزانه ..." من است. چهار سال پیش در چنین شبی اولین یادداشت خود را که همانا آغاز سخن با نام خداوند بود نوشتم. چهاردهم آبانماه 1380 . تصورش برایم سخت بود که با مشغله ای که در آن زمان داشتم بتوانم این مسیر را ادامه دهم . اما خواست خداوند این بود که در زمانی که هنوز تعداد وبلاگ نویسان به سی نفر هم نمی رسید این وبلاگ ایجاد شود و تا امروز نفس می کشد. در این مدت از خیلی چیزها نوشتم. از شادی و از غم، از تحلیل و از شعر و داستان ، از بی حوصلگی و از شوق نوشتن ، خبر های خوب و خبرهای بد، آموزش و گاهی هم از یادگیری شخصی ، از گلایه ها و از شرمندگی ها ، از محبت ها و از نامرادی ها ، از شوق ها و از اشک ها ، از دوستان و از ....
  اما نیک می دانم که نوشتن وبلاگ برایم تجربه ای بوده است که حاضر نیستم آن را به راحتی از دست بدهم . نوشتن ساده نیست بویژه اگر بخواهی به آن متعهد باشی و در چنین زمانی کار آنقدر مشکل می شود که ممکن است مدتی هم نتوانی چیزی بنویسی حتی اگر تلاش هم کنی راه بجائی نخواهی برد . امید من آن است که در این مسیر توانسته باشم راهی را بگشایم ، چراغی را روشن کرده باشم و امیدی را در دل زنده نموده باشم . خوشحالم که این قلم دراین و به این مسیر متعهد مانده است و امید که در آینده نیز با لطف پرودگار بتواند پایدار بماند...
  دوستانی در این راه کمکم کرده اند که ا ز همه سپاسگزارم ، حتی اگر نامشان را هم نمی برم خود بزرگوارانه من را خواهند بخشید . آنان که تشویق نمودند و راه نشان دادند و راهنمایم بودند . برا ی همه آروزی سلامت و عافیت دارم و از همه آنان التماس دعا (13/8/84)

 • مقاله  " روز پارالمپیک حرکت برای توسعه ورزش معلولان "روز هفتم مهرماه جاری برای سومین سال متوالی " روز پارالمپیک " در تهران و 13 استان کشور گرامی داشته شد. حرکت امسال که جهشی بلند نسبت به دوسال گذشته بود با حضور بیش از پنج هزار کودک و نوجوان دارای ناتوانی و معلولیت برگزار شد که در نوع خود مثال زدنی و کم نظیر بود. در این زمینه مطلبی نوشتم که امروز در روزنامه اطلاعات - صفحه با معلولین - چاپ شده است. نسخه PDF آن را در این صفحه و نسخه متنی آن را در اینجا می توانید بخوانید...(11/7/84)

 • صفحه معرفی کتاب و نشریه مدتها بود که دلم می خواست که صفحه ای را برای معرفی کتاب و نشریه اختصاص دهم. به دلایل مختلف امکانپذیر نشد. اما با کم شدن مشغله های اجرایی این فرصت فراهم شد و به مناسبت روز پارالمپیک این صفحه را با معرفی کتابی در این زمینه می گشایم. امید که این حرکت بتواند در بالابردن سطح مطالعه و معرفی کتب و نشریات مناسب در حیطه های توانبخشی ؛ آموزش بهداشت و مدیریت گام های موثری بردارد. با کلیک روی تصویر کتاب در سمت راست صفحه و یا ازمنوی کنار صفحه می توانید به آن دسترسی پیدا کنید...(9/7/84)

 • مقاله " هفته بهزیستی و تامین اجتماعی و چالش های دولت جدید" بالاخره بعد از مدتها فرصتی دست داد تا باردیگر به مناسبت هفته بهزیستی دستی بر قلم ببرم و مطلبی پیرامون ارزیابی وضعیت کنونی بهزیستی بنویسم. مطلب روز دوشنبه گذشته در صفحه " با معلولین " روزنامه اطلاعات چاپ شد و شما می توانید در این صفحه آن را بخوانید...(1/5/84)

 • بروز شدن صفحه لینک های توانبخشی با توجه به اینکه سایت ها ، وبلاگ ها و صفحات شخصی مرتبط با توانبخشی هر روز گسترش بیشتری پیدا می کنند تا جایی که از آنها مطلع شده بود ، بروزرسانی کردم .لطفا از جدول کنار صفحه روی لینکهای توانبخشی کلیک کنید. ( 10/4/84)

 • ادامه اسلاید های دروس یکی دو هفته است که به دانشجویان قول می دهم اسلاید های درس ها را در سایت قرار دهم امروز هنگام کلاس قول جدی دادم که امشب آنها را در سایت قرار می دهم. باز هم با کلیک بر روی عناوین درس ها می توانید به بخش دوم آنها دسترسی پیدا کنید. توانبخشی اجتماعی و روش تحقیق عنوان این درس ها می باشند. (24/2/84)

 • روز معلم مبارک باد فکر کردم بهتر است من در این روز از همه معلم های خودم ، از مرحوم پدر و مادرم که اولین معلم های من بودند تا بقیه آنها ، از معلمین مدرسه ابتدائی تا آخر دانشگاه یاد کنم و به آنها که در قید حیاتند تبریک بگویم و برای همه آنهائی که در سرای باقی هستند غفران الهی را مسئلت نمایم... بسیاری از دوستان و افراد هم هستند که نقش معلم رسمی را نداشته اند اما در ساعات و لحظه های گوناگون زندگی درس های بزرگی به من دادند که از همه آنها هم سپاسگزارم و قدردان این سخاوت عظیمشان.... (12/2/84)

 • سال نو مبارک بالاخره سال 1383 هم تمام شد و يِک سال ديگر بر عمرمان افزورده گشت. خوشا به سعادت آنان که توانستند بهره مناسبی از گذشت زمان در اين سال ببرند. شايد بهترين بهره ای که می توان از اين گذر عمر کسب نمود همانا خدمت به مردم و تهذيب نفس باشد. وظيفه خود می دانم فرارسيدن عيد نوروز و آغاز سال 1384 را خدمت تمامی دوستان عزيز تبريک عرض کنم . برای همه سروران ارجمند در سال جدید آرزوی توفيق ، سلامت و دستيابی به اهدافی که در زندگی خود ترسيم نموده اند ، دارم. اين کار زيبا را هم ببينيد. توفيق يارتان ....(28/12/83)

 • اسلايد های دروس در نیمسال جدید در طول دوهفته ای که از آغاز کلاسهاي اين نيمسال می گذرد به دانشجويان قول دادم که مجموعه اسلايدهايي را که در کلاس ارائه کرده ام در اختيارشان قرار دهم. دوستان عزيز می توانند اسلايد های درس توانبخشی اجتماعی و درس روش تحقيق را با کليک روی عناوين دورس دريافت کنند. (15/12/83)

 • مجموعه اسلايد هفته جاری دريک کارگاه آموزشی ، مطلبی را با عنوان " مهارت سخنرانی " برای همکاران دندانپزشک حوزه معاونت امور بهداشتی دانشگاه شهيد بهشتی ارائه کردم که مجموعه اسلايدهای آن را در اين قسمت می توانيد دريافت کنيد. (8/11/83)

 • پرسش های شما مدتی بود که از بخشی که به عنوان پرسش های شما در سايت قرار داده بودم ، پرسشی دريافت نمی شد. بررسی که کردم پی به اشکال کار بردم که گويا بواسطه یک مورد خاص بوده است. سعی کرده ام آن را برطرف کنم. امیدوارم بازهم پرسش های شما را دريافت کنم و بتوانم در حد بضاعت پاسخگو باشم. (21/10/83)

 • خبر نامه پژواک دوستان دانشجو درکميته پژوهشی دانشکده علوم توانبخشی خبرنامه ای منتشر می کنند تحت عنوان " پژواک " که کار خوبی هم از آب در می آيد ، با توجه به بضاعت دانشجويي که دارند. برای کمک به آنان متن آن را به صورت PDF در آوردم و در سايت قرار داده ام که با توجه به محدوديتی که در انتشار آن دراند ساير دانشجويان هم بتوانند استفاده کنند. " فهرست مطالب " و " متن مطالب نشريه " در دوفايل جداگانه است که با کليک روی هريک آنها را خواهيد يافت...(4/10/83)

 • ناتوانی های رشدی مطلبی در مورد " ناتوانی های رشدی " نوشته ام که در صفحه با معلولين روزنامه اطلاعات امروز منتشر شده است. می توانيد در اينجا هم مقاله را دريافت کنيد...(30/9/83)

 • بروز شدن صفحه پايان نامه ها مدتی بود که چند پايان نامه مشاوره شده و يا راهنمايي شده را نتوانسته بودم در سايت قرار قرار دهم. هرچند هنوزبه برخی از آنها دسترسی ندارم که امیدوارم بزودی آنها را نيز کامل کنم...(27/9/83)

 • هفته پژوهش با توجه به اينکه در هفته پژوهش قرارداريم ، فرصتی فراهم شد تا بعد از مدتها به کلاس روش تحقيق سرو سامانی بدهم. البته تصور نکنيد که خيلی تغيير کرده است ولی شروعی است برای کاری جدی تر که انشالله بتواند به شکلی مفيدتر مورد استفاده دوستان قرار گيرد...(21/9/83)

 • با ما ، برای ما صفحه " با معلولين " دوشنبه اين هفته منتشر شد. بعلت گرفتاری ها نتوانستم زودتر از اين آنرا در سایت  مقاله ای با عنوان " با ما ، برای ما " نوشتم که شعار امسال روز جهانی معلولين بود. در مقاله کمی گلايه کرده ام از آنچه برای معلولان بايد انجام شود و معمولا دوستان به راحتی از کنار آن می گذرند. آن را در صفحه " با معلولين "روزنامه اطلاعات قرار دادم که صفحه  و مقاله را در اينجا می توانيد ببينيد...(19/9/83)

 • 12آذرماه روز جهانی معلولان بار ديگر روز جهانی معلولان فرارسيد. روز گرامي داشت عزيزانی که تا در کنارشان نباشی ، عظمت روحی و بزرگی منش و تلاش بی اندازه شان برای حضور در صحنه های زندگی را درک نخواهی کرد.  به سهم خودم اين روز را به همه معلولان عزيز و خانواده های محترمشان تبريک می گويم. آرزوی سلامت و سر بلندی برای همه دوستان خوبم دارم . (10/9/83)

 • سه سالگی وبلاگ " يادداشت های روزانه ... "14 آبانماه سالگرد تولد وبلاگ يادداشتهای روزانه من است . بدين شکل سه سال است که در آن وبلاگ مطالبی را در موضوعات مختلف نوشته ام و اميدوارم که بتوانم تا وقتی که قادر به نوشتن باشم آنرا ادامه دهم. اميدوارم دوستان عزيز با راهنمايي های خود چراغی برای بهتر نوشتن در اين وبلاگ روشن کنند...(23/8/83)

 • نگاه عادلانه به پاراالمپيک 2004 آتن بعد از بازيهای پاراالمپيک نظرات مختلفی پيرامون عملکرد فدراسيون ورزشهای جانبازان و معلولان و نيز کميته ملی پاراالمپيک مطرح شده است. به نظرم رسيد ممکن است برخی مطالب آنها درست هم باشد اما رعايت عدالت نکته مهمی است که هميشه بايد برآن پای فشرد. مقاله کوتاهی از اين بابت نوشتم که در صفحه " با معلولين روزنامه اطلاعات " امروز بچاپ رسيد . در صورت تمايل می توانيد آنرا با همين عنوان بالا " نگاه عادلانه به پاراالمپيک 2004 آتن " بخوانيد.(13/7/83)

 • سفر به آتن بواسطه آنکه جهت حضور در بازيهای پاراالمپيک آتن ، عازم یونان هستم ، به احتمال زياد فرصتی براي بروز رسانی سايت بويژه در مورد سخن روز نخواهم داشت. اميدوارم در وبلاگ يادداشت های روزانه و يا در فتو بلاگ خودم بتوانم خبرهای خوبی رادرمورد قهرمانی های عزيزان معلول و جانباز ايران براي شما داشته باشم. مطمئن هستم دعای خير شما بدرقه آن قهرمانان خواهد بود. (26/6/83)

 • مجموعه اسلايدهای درس " مهارتهای غيرکلامی" مدتی است به دوستانی که در کلاس درس " مهارتهای غيرکلامی " در جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران حضور دارند ، قول قراردادن اسلايدهای چندجلسه اول کلاس را در سايت دهم. فرصتی مهيا نشد تا امشب که مجموعه آنها را در اينجا قراردادم. اميدوارم مورد استفاده ايشان قراربگيرد.(23/5/83)

 • اسلايدهای درس " مروری بر روش تحقيق و تحليل محتوا" توفيقی بود تا در اين هفته کلاسی را با همکاران صداوسيما در مراکز استانها داشته باشم و در يک روز کاری طولانی درس " روش تحقيق و تحليل محتوا " را مرور کنيم. قول داده بودم که مجموعه اسلايدها را روی سايت بگذارم که امروز اين وقت حاصل شد . با آرزوی اينکه بتواند برای دوستان مفيد باشد .(31/4/83)

 • قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ، گام نخست آنقدر اين هفته گرفتار بودم که موفق نشدم آخرين مقاله ای را که در روز دوشنبه در صفحه " با معلولين " روزنامه اطلاعات نوشته بودم دراينجا قرار دهم. با توجه به تصويب و ابلاغ " قانون جامع حمايت از حقوق معلولان " مطلب کوتاهی نوشتم که به بررسی چند جنبه از اين قانون می پرداخت. البته در اين مورد بايد خيلی بيشتر نوشته شود چون بسيار مهم است. مطلب را تحت عنوان " قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ، گام نخست" می توانيد ملاحظه کنيد....(20/4/83)

 • کارگاه مهارتهای ارتباطی برای پيشگيری از ايدز توفيقی داشتم تا در سومين کارگاهی که برای کارشناسان وزارت بهداشت در اين زمينه تشکيل شده است - همانند کارگاه دوم - حضور يابم و چند بحث رابرای دوستان ارائه کنم. باتوجه به درخواست برخی دوستان مجموعه اسلايدهايی که در جلسات ارائه گرديد را در اينجا قرار می دهم تا درصورت نياز استفاده کنند. اين مجموعه شامل " نيآزمنديهای اطلاعاتی" ، " گزارش و انواع آن" ؛ " نحوه تهيه گزارش ارزشيابی" و " طرح کار برای گردآوری داده ها" می باشد...(15/4/83)

 • گزارش تجربيات بيش از يکسال است که در خدمت همکاران سازمان آموزش و پروزش استثنايي بعنوان عضو هيات تحريريه مجله " تعليم وتربيت استثنايي " هستم. مدتی قبل درخواستی شد که برای دوستان و معلمين عزيزی که مايل هستند مواردی از تجربيات خود را برای مجله ارسال کنند ، شيوه تنظيم مطالب را بيان کنيم تا همه از يک شيوه مناسب استفاده نمايند. اين دليلی شد برای نوشتن مقاله ای تحت عنوان " گزارش تجربيات " که در شماره 28 , 29 آن مجله بچاپ رسيد. به نظرم آمد ممکن است مورد نظر برخی از دوستانی هم که به آن مجله دسترسی ندارند ممکن است باشد. بنابراين آنرا در اينجا هم قرار دادم که در صورت نياز استفاده کنند..ضمنا متن PDF را هم می توانيد دريافت کنيد....(8/4/83)

 • اسلايد های آخرين جلسه درس روش تحقيق برخی از دانشجويان عزيز خواستار در اختيارداشتن اسلايدهای آخرين جلسه درس روش تحقيق بودند که مروری کلی است برآنچه درطول ترم ارائه گرديد. برای استفاده آن عزيزان ودوستان ديگری که مايل باشند از آنها استفاده کنند ، اين مجموعه را در سايت قرار می دهم با امید که مورد استفاده باشد. (25/3/83)

 • تفاوت کشورهای فقير وغنی يکی از دوستان که درحال تحصيل در انگلستان است برای صفحه " اين برای شماست " مجموعه اسلايدی ارسال کردند با عنوان " تفاوت کشورهای فقير و غنی درچيست؟ " کار خوبی است که که توصيه می کنم ببينيد. ضمن اينکه بگويم يکی دو کار زيبا هم دوستان فرستاده اند که بزودی در اين صفحه خواهيد ديد.(19/3/83)

 • توانبخشی مبتنی بر خانواده یک مجموعه اسلايد خوب را آقای دکتر نحوی نژاد همکار خوبم در بهزيستی استان گيلان تحت عنوان " توانبخشی مبتنی بر خانواده " که برگرفته از ديدگاهها و نظرات در مورد  توانبخشی مبتنی برجامعه ارسال کردند که می توانيد آنرا در صفحه مقالات شما دريافت کنيد. (18/3/83)

 • زلزله تهران هشداری مجدد متاسفانه در هفته هاي اخير اخباري که از وضع معلولاني که در اثر زلزله بم به ضايعه نخاعي مبتلا شده اند مي شنوم خيلي رضايت بخش نيست ، ضمن اينکه وقوع زلزله در تهران هم مزيد علت شد ، از همين رو تصميم گرفتم تا به بيان برخي نکات در اين زمينه بپردازم. آنچه نوشتم صورت مقاله اي با عنوان " زلزله تهران ، هشداری مجدد " بخود گرفت که در روزنامه اطلاعات - صفحه با معلولين - به چاپ رسيد .   متن مقاله را در اين صفحه مي توانيد دريافت کنيد...(11/3/83)

 • مقالات شما صفحه مقالات شما با مقاله جناب آقای اقبلی که همکار خوب من در وبلاگ آموزش برای بهداشت هستند ، بروز شد. عنوان مقاله " درست نشستن در مقابل رايانه " است که توصيه می کنم دوستان ملاحظه کنند.(28/2/83) 

 • بار ديگر، اين برای شماست با يک مجموعه اسلايد زيبای ديگر با نام " درس پروانه " که يکی از دوستان ارسال کرده اند ، این صفحه بروز شد. (5/2/83)

 • مقالات شماصفحه مقالات شما به ارائه آنچه شما برای اين پايگاه ارسال می کنيد و قابليت ارائه در موضوعات بهداشتی ، توانبخشی و آموزشی دارد ، اختصاص يافته است. خوشحال می شوم اين قسمت از سايت روز بروز با دريافت مقالات شما پربارتر شود. با دومقاله جديد اين صفحه بروز شده است. ( 31/1/83)

 • پرسش های شمابرخی از دوستان پيشنهاد داشتند که صفحه ای برای ارائه پرسش های مختلف ايجاد کنم. اين صفحه هم اکنون در دسترس است و عزيزان می توانند سوالات مختلف و در حوزه های متفاوت را از اين صفحه ارسال کنند و انشاالله بتوانم در اولين فرصت پاسخ دهم. (18/1/83)

 • اين برای شماست يکی از فعاليتهائی که از ابتدای راه اندازی سايت مدنظر داشتم ، تهيه و دراختيار نهادن مجموعه های اسلايد بوده است. هرچند درسال 81 اينکار بخوبی و در هرماه انجام شد ولی متاسفانه در سال 82 امکان زيادی برای انجام اين فعاليت نداشتم . اميدوارم در سال 83 اينکار به صورت منظم و ماهيانه صورت پذيرد. اينک با ارائه يک مجموعه تازه که توسط يکی از دوستان ارسال شده است اين صفحه را در سال جديد بازگشائی می کنيم. 0(21/1/83)

 • صفحه پايان نامه ها با تغييراتی در شکل صفحه و اضافه شدن چند پايان نامه ، اين صفحه بروز شد. آماده دريافت نظرات دوستان هستم. ضمن اينکه اگر عزيزان تمايل به ثبت پايان نامه خود در اينجا باشند می توانند با ارسال چکيده آن در اين زمينه اقدام کنند. (17/1/83)

 • شکل جديد وبلاگ بااستفاده از فرصت تعطيلات ، تغييراتی در شکل صفحه وبلاگ " يادداشت های روزانه ..." و نيز " توانبخشی ايران " دادم. اميدوارم مورد توجه قرار گيرد. (14/1/83)

 • سال نو مبارک  فرارسيدن بهار و آغاز سال 1383 را به همه دوستان و عزيزان تبريک و تهنيت عرض می کنم. اميدوارم سال جديد پر از خير و برکت و سلامت و سربلندی برای همه و بويژه عزيزان معلول در اين کشور پهناور باشد. به همين مناسبت دستی به سر و روی اين صفحه کشيدم و تغييراتی داده ام که اميدوارم بزودی در ساير صفحات هم آنرا مشاهده کنيد. (1/1/83)

 • -  نمايشگاه دوم ، فرصت از دست رقته بمناسبت برگزاري دومين نمايشگاه تجهيزات توانبخشي و وسايل کمکي معلولين ، يادداشتي تحت اين عنوان در صفحه با معلولين روزنامه اطلاعات نوشتم . به هر صورت تلاشهائي که از سالهاي قبل براي برگزاري چنين نمايشگاهي به انجام رسيده است را نبايد بسيار ساده از دست داد. فرصت برگزاري را مي توانستيم به بهترين وجه استفاده کنيم که چنين نشد . دنباله مطلب را  اينجا  بخوانيد....(6/11/82)

 • -  معلولين زلزله را فراموش نکنيم .بمناسب واقعه جانخراش زلزله بم يادداشتي با عنوان " معلولين زلزله را فراموش نکنيم " نوشته ام که در شماره امروز به جاپ رسيده است ( 23/10/82)

 • - اين کوله ها را سبک کنيد  چندی قبل مطلبی را نهيه کرده بودم - به گمانم در اوايل سال تحصيلی بود - به دلايلی به چاپ نرسيد و ماند تا اينکه امروز ديدم در ضميمه روزنامه جام جم بنام " حکيم " که بيشتر به مسائل حيطه سلامت و پزشکی می پردازد ، به چاپ رسيده است. موضوع کوله پشتی امروزه به يک مسئله فراگير در بين دانش آموزان و دانشجويان مبدل شده است و عدم استفاده صحيح ار آن باعث بروز و يا تشديد برخی ناهنجاری های وضعيتی در ميان آنان می گردد . اين مقاله با عنوان " اين کوله ها را سبک کنيد " به بررسی آن از زوايای مختلف می پردازد. اميد وارم که مفيد باشد...(10/10/82)

 •   وبلاگ " آموزش برای بهداشت " برای من که تحصيلاتم را در رشته آموزش بهداشت به پايان رسانيده ام شايد کمی دير باشد که اين وبلاگ را ايجاد می کنم... اين امر بدان خاطراست که در طول سالهای اخير بيش از آموزش بهداشت درگير در مسائل توانبخشی بوده ام. بهرصورت اينک و در آستانه برگزاری " نخستين کنگره آموزش بهداشت ايران " که از هجدهم تا بيستم آذر ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی شهيد صدوقی يزد برگزار می گردد ، تصميم به ايجاد وبلاگی با عنوان " آموزش برای بهداشت " گرفتم. احساس می کنم يکی از ويژگی های متخصصين آموزش بهداشت بروز بودن و استفاده از ابزارهای نو در اطلاع رسانی و کارهای علمی می باشد. وبلاگ ها توانسته اند نقش مهمی را در اين مسير در موارد مختلفی ايفا نمايند...  اميدوارم ايجاد اين وبلاگ نيز با حسن استقبال اهالی " آموزش بهداشت " روبرو گردد وانشاالله ... (16/9/82)

 •   برخورد حقوقی با نيازهای معلولان احساس می کنم بسياری از مسائل ومشکلات معلولان همچنان پابرجاست . از همين روسعی کردم با نوشتن مقاله ای در روزجهانی معلولين اين مطالب را يادآوری کنم. مقاله " برخورد حقوقی با نيازهای معلولان " در صفحه با معلو لين  روزنامه اطلاعات بچاپ رسيده است.....(12/9/82)

 •  عکسها و مدارک مهرانه

 •   مجموعه مقالات در مورد کودکان دارای معلوليت چنانچه د رصفحه مقالات سايت نگاهی انداخته باشيد به مجموعه مقالاتی برخوردکرده ايد که تحت عنوان " حضور کودک معلول درخانواده " ارائه شده بود. البته اينها مجموعه کاری بود که سال گذشته در ايران خانواده به چاپ رسيده بود،ليکن بررسی که کردم ديدم متاسفانه لينکهای روزنامه ايران مدتی است که برداشته شده اند و امکان دسترسی به مقالات وجود نداشت. بنابراين آنها را درصفحه خاصی قراردادم که امکان دسترسی راحتتری به آن فراهم شود....(29/7/82)

 •  تعامل چندجانبه برای حل مشکلات ناشنوايان مقاله ای به مناسبت روز جهانی ناشنوايان نوشتم و به مواردی که برای بررسی و حل مشکلات آنان می تواند مورد توجه قرارگيرد ؛ اشاره کردم. اين مطلب در صفحه " بامعلولين" روزنامه " اطلاعات " ديروز به چاپ رسيد که می توانيد دراين صفحه آنرا بخوانيد....(15/7/82)

 •  اراده های ماندگار تصويرانتخابی برای اين صفحه را که می بينيد مربوط است به حدود پنجاه سال پيش .عکس از پرورشگاهی در ايتاليا گرفته شده است.پسری بدون دست، بدون پا وچشم.اما سعی دريادگيری خط بريل دارد. اين اراده و روحيه را دربسياری از دوستان دارای معلوليت می توان سراغ گرفت .مطلبی در اين زمينه را در صفحه بامعلولين روزنامه اطلاعات 28/7/82 می توانيد بخوانيد....(28/7/82)

 •  و دوباره مهرانه قائمیمدتی است که خيلی از دوستان برای کمک به مهرانه قائمی که نيازمند تعويض ريه های خود است ، زحمت می کشند . اميدوارم هرچه زودتر امکان اعزام او به خارج از کشور فراهم شود و با سلامتی به ميهن  بازگردد . از آنجائيکه برخی نياز به ديدن مدارک و عکس های مهرانه داشتند من هم سعی کردم که آنها رادريک صفحه که براحتی برای همه   قابل دريافت باشد قراردهم که اکنون آماده است وآنرامی توانيد در اين صفحه ببينيد... (8/7/82)

 •  تغييرات در صفحه اصلی پايگاهاحتياج به گفتن نيست ، در حال مشاهده هستيد که در اين صفحه تغييراتی داده ام. اميدوارم بازهم مراراهنمائی کنيد البته کمک که جای خود دارد. (4/7/82)

 •   ماده 193قانون برنامه سوم وحق معلولان!!موضوع " مناسب سازی محيط شهری برای معلولان " در برنامه سوم توسعه اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی به صراحت ذکر شده است.باوجود گذشت 3 سال متاسفانه گويا موضوع به فراموشی سپرده شده است. يادداشتی در صفحه " با معلولين " روزنامه اطلاعات نوشته ام که می توانيد ملاحظه کنيد. ادامه ...( 3/6/82)

 •  پايان نامه های تحصيلی مدتی بود درفکراين بودم تا چکيده پايان نامه هائی که بعنوان راهنما يا مشاور در آنها شرکت داشته ام ، در سايت قرار دهم. خوشبختانه برخی از آنها بدستم رسيد که در صفحه ای تحت عنوان فهرست پايان نامه ها آنرا قراردادم. اميدوارم بتوانم آنرا تکميل نمايم.(10/5/82)

 •  تغيير آدرس وبلاگ " توانبخشی ايران "بالاخره گويا مشکل بلاگ حل شد و آنها را در آدرس قبلی می توان ديد. اما در هنگام انتقال بلاگ " توانبخشی ايران " متاسفانه امکان استفاده از آدرس قبلی فراهم نشد . بنابراين خواهش می کنم نسبت به تغيير آدرس به : http://rehabiran.blogspot.com  اقدام بفرمائيد. تنها تغيير حرف b است که بعد از reha اضافه شده است. ( 3/5/82)

 •  معلولان ، برايمان عادی نشوند. اين عنوان جديدترين مقاله من است که در روزنامه اطلاعات " صفحه با معلولين " بچاپ رسيده است. آن را به مناسبت هفته بهزيستی نوشته ام و به دومورد پرداخته ام. يکی همين " عادی شدن " و ديگر " نگرش منفی جامعه نسبت به معلولان"... (2/4/82)

 •  وضعيت وبلاگ ها - با توجه به مشکلاتی که برای ديدن وبلاگ ها پديد آمده است . فعلا آنها را به سايت اصلی منتقل کردم تا رفع مشکلات انجام شود . بنابراين برای ديدن بلاگ " يادداشتهای روزانه " و " توانبخشی ايران " از لينک های جديد در همين صفحه استفاده کنيد...(23/4/82)

 •  چند مقاله جديد در صفحه شما - سه مقاله به اين قسمت افزوده شده است. لطفا" ملاحظه کنيد ...(21/4/82)

اگر مقاله يا مطلبی برای انتشار داريد می توانيد برای قرار دادن در اين سايت با من تماس بگيريد  صفحه تماس

webmaster@mkamali.com

صفحه اصلی
کلاس روش تحقيق
صفحه توانبخشی
پايان نامه ها
 دريافت فايل
مقالات شما
وبلاگ توانبخشی ايران
وبلاگ آموزش بهداشت
يادداشتهای روزانه من
لينکهای توانبخشی
آرشيوسخنان برگزيده
مقالات من
درباره من
اخبارگذشته سايت
تماس با من
دفتريادبود
پرسش های شما
 جستجو

فصلنامه پيام توانبخشی

 

 

 

 

 

متن کامل مقالات فصلنامه پيام توانبخشی شماره اول

 

تغيير شکل صفحه 15/9/83

حق کپی محفوظ است. نقل مطالب با قيد منبع بلامانع است.

بهترين وضعيت نمايش 800*600